Yunanistan Seyahat Tüyoları

Yunanistan okyanus manzaralı güzelliğinin yanı sıra farklı mimarisi ve lezzetli yiyecekleriyle harika bir ülke,ayrıca inanılmaz derecede uygun fiyatlı,yapmak istediğiniz şeyler diğer Avrupa ülkelerine göre yarı fiyatına.Yunanistan,kıtanın yaz sezonu boyunca en popüler uğrak noktalarından biridir,dünyanın her yerinden insanlar ünlü adalarına ve şehirlerine yaz güneşi,manzarası ve tarihi için akın etmektedir.

Yunanistan’da Görülmesi Gereken Yerler

1)Akropolis

Atina’da bulunan Akropolis,şehrin ve harabelerin geniş görüntüsüyle,Atina tarihini öğrenmek için harika bir yerdir.Yaz boyunca turistler ile dolup taşmaktadır ve ne yazık ki Parthenon’un bitmek bilmeyen bir restorasyonu vardır.Akropolis’e giriş ücreti 12 Euro dur.

2)Harika Tarihi ile Girit Adası

Girit adası,Yunanistan’ın en eski yerleşim yerlerindendir.Yunan medeniyetinden önce,antik Minos medeniyetine ev sahipliği yapmıştır.Başkenti Knossos, etkileyici harabelere sahiptir.Girit,güzel kumsalları,yürüyüş yolları,lezzetli yemekleri,şarapları ve dost canlısı yerli halkı ile harika bir yerdir.

3)Olimpos Dağı

Olimpos dağı antik tanrıların evidir.Buradan tanrılar ölümlü insanların hayatlarını kontrol ederlerdi.Olimpos dağına tırmanış Litochoro kasabasından başlar.Dağa yürüyüş, yorucu ve mistik olacaktır.Yunanlıların  bu dağı neden tanrıların yönettiğini düşündüğünü yol boyunca göreceksinizdir.

4)Meteora

Meteora,saf kayalık dağların tepesinde oturan manastırıyla ünlüdür.Görmeye değer bir manzarası vardır bu yüzden zirvesine kadar tırmanmaya değerdir.20’den fazla manastır dik kayalıklara inşa edilmiştir fakat günümüze yalnızca 6 tanesi kalmıştır.Kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

Konaklama

Yunanistan’da nerede konakladığınıza bağlı olsa da pansiyonların gecelik ücreti 25-40 Euro arasında değişmektedir.Mikonos gibi lüks adalar da daha da fazla olabilir.

Yiyecek

Yunanistan zengin mutfağa sahip bir ülkedir.Taze meyve-sebzeler,deniz ürünleri,ızgara etler,beyaz peynir ve yoğurt ile kendinize güzel bir Akdeniz diyeti çekebilirsiniz.Güzel bir akşam yemeği için ortalama restoran fiyatları 20-30 Euro arasında değişmektedir.

Ulaşım

Yunanistan çok fazla adaya sahip olan bir ülke olduğu için adalar arasında botlar ve feribotlar ile seyahat etmeniz gerekmektedir.Ortalama bu seyahatler için 30-35 Euro arası harcamanız gerekmektedir.Eğer iki ay öncesinden rezervasyon yaptırırsanız %25 daha ucuza getirebilirsiniz.

1 Comment

  1. Keşke yunanistana gittiğim zaman buralara gitseydim.Malesef Selanik Kavala ve Gumulcine’ye gitmiştim. Selaniğin de görülmesi gereken bir yer olduğunu düşünüyorum ?

Bir yanıt bırakın