Yulaf Ezmesi Nedir? – Yulaf Ezmesinin Faydaları Nelerdir?

Yulaf Ezmesi Nedir? – Yulaf Ezmesinin Faydaları Nelerdir?

Yulaf Ezmesi Nedir? öncelikle buna cevap verelim. Yulaf ezmesi dediğimiz  kepeğin temizlemeden geçip daha sonra kurutulma işleminden sonra ezilmesiyle elde edilen besindir. Yulaf ezmesi lif bakımından oldukça zengindir.  Sadece lif değil içinde birçok mineral bulunmaktadır. Bunlar demir, protein, magnezyum, potasyum, folat, selentum, B1,B2, B5 vitaminleri ve omega3 gibi yağ asitlerini içinde bulundurur. Zayıflamak isteyenler için birebir tok tutucudur. Kilo vermenin yanında vücuda çok fazla yararı vardır.

Yulaf Ezmesinin En Önemli Faydaları Nelerdir?

  • İçinde yüksek miktarda aminoasit bulundurur. Bu sayede karaciğerimizdeki lektin üretimini arttırır ve toksinlerden arınmamıza fayda sağlar.
  • Kan şekerimizi düzene sokar. Diyabet hastalarının çok iyi bildiği rahatsızlıktır. Nişasta sindirimini kolaylaştırmak ve glisemik düzeyini dengede tutabilmek için yulaf ezmesini mutlaka kullanmanızda fayda var.
  • Çok büyük lif kaynağıdır.
  • Sindirimi kolaylaştırır.
  • Kaliteli Proteinleri içerir
  • Sinir sistemini dengeler.
  • Kilo vermeye yardımcı olur.
  • Enerji sağlar

Yulaf Ezmesini Nasıl Yemeliyiz?

Yulaf ezmesi oldukça sade saf bir besindir. Kendi deneyimlerime dayanarak söylüyorum yemesi oldukça zordur. Ne tatlı ne tuzlu. Yulaf ezmesini yemeyi kolaylaştırmak için aşağıdaki karışımları yaparak deneyebilirsiniz.

Krep: Yulaf ezmesi yemenin en kolay yoludur. Sabah erkenden uyanıp 2-3 yumurta kırıp bir kasede karıştırdıktan sonra dilediğiniz miktarda yulaf ezmesini içine ekleyebilirsiniz. Normal yumurta yaparmış gibi yapmanızda sakınca yoktur.

Shake Karışım: Protein veya Karbonhidrat tozu kullanıyorsanız bu karışımı uygulayabilirsiniz. Dilediğiniz miktarda yulaf ezmesini önce blender dan mümkün oldukça un haline getirecek şekilde karıştırın. Daha sonra 1 adet muzu soyup blender’ a atın. Muzu attıktan sonra içine sütünüzü ekleyip tekrar karıştırın. Ve son olarak protein veya karbonhidrat tozunuzu atıp çalkalamak için shake inize boşaltabilirsiniz. Muz tat verecektir içiminiz daha kolay olacaktır.

Kahvaltıda süt, yoğurt, portakal suyuna katarak içebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın