İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

YSK Seçme Kağıdı Nasıl Alınır?

24 Haziran’da yapılacak olan seçime sayılı günler kaldı ve insanlar seçmen kağıtları almak istiyorlar. Genelde seçmen kağıtları muhtarlardan alınabiliyorken günümüz teknoloji çağında bunu daha kolay yöntemleri vardır. Bilmiyorum hatırlayan var mıdır ama insanlar bunun için eskiden sıra bekliyorlardı. Şimdi ise sizler için internetten bunu nasıl kolay elde edeceğinize değinmek istiyorum.

Öncelikle şuna değinmek istiyorum ki bütün vatandaşlarımızın sandığa giderek vatandaşlık görevlerini yerine getirmeleri çok önemli bir durumdur. Demokrasidir ki vatandaşlara kendi kaderlerini tayin etme hakkı veren. Bu yüzdendir ki herkes sandığına giderek oyunu kullanmalıdır.

Seçmen Kağıdı Nereden ve Nasıl Alınır?

Öncelikle zaten 18 yaşınızı doldurduysanız ve sizlerde nerede oy kullanacağınızı merak ediyorsanız tam yerine geldiniz. Şimdi gelelim Seçmen Kağıtlarınızı Nasıl Alacağız? sorusuna kulak verelim. Bu işlemi gerçekleştirmenin 2 yolu bulunuyor. Birincisi ‘Yüksek Seçim Kurulunun’ resmi sitesi üzerinden ikincisi ise e-devlet üzerinden alınmaktadır.

Yüksek Seçim Kurulundan Seçmen Kağıdı Alma
  1. Öncelikle vereceğim şu adresten; https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/ YSK’nın resmi sitesine giriyoruz.
  2. Daha sonra açılan sayfadan Türkiye’de yaşıyorsanız ‘Nerede Oy Kullanacağım’ seçeneğini seçiyorsunuz, eğer yurt dışında yaşıyorsanız ‘Yurt Dışı Seçmen Sorgulama’ seçeneğini seçiyorsunuz.
  3. Açılan form elementlerinden ‘Sorgulama Tipi’ kısmından yeni kimlik kartınız var ise ‘T.C Kimlik Kartı (Yeni)’ kısmını seçiyoruz, eğer eski nüfus cüzdanınız var ise ‘T.C Nüfus Cüzdanı’ seçeneğini seçiyoruz.
  4. Bilgilerimizi doğru bir şekilde girdiğimizde ‘Sorgula’ butonuna bastığımızda seçmen kağıdımız ile karşılaşıyoruz.
E-devlet Üzerinden Seçmen Kağıdı Alma
  1. Öncelikle e-devlet kapısı platformuna giriş yapıyoruz.
  2. Hizmet arama kısmından ‘Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama’ yada ‘Yurt Dışı Seçmen Kaydı Sorgulama’ sorgulamasını yaparak hizmete ulaşıyoruz.
  3. Açılan hizmet penceresinden gerekli adımları takip ederek ilerliyoruz.
  4. Seçmen kağıdımıza ulaşmış olduk.

Bu belgeyi aldıktan sonra sıra o günü beklemek olacaktır. Bütün vatandaşlarımızın sandığa gitmesi çok önemlidir lütfen bu görevinizi atlamayın.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın