Yapay Zeka Avukat Geliştirildi!

Yapay Zeka Avukat Geliştirildi!

Hepinizin bildiği üzere pilotluk, cerrahlık ve işçilik üzerine bir çok Yapay Zeka uygulaması geliştirildi. Geliştirilen bu yapay zekalar üzerinden komplo teorileri büyümeye devam ediyor. Bu komplo teorilerinden en güçlüsü ise yapay zekaların iş sektörü başta olmak üzere bütün dünyayı ele geçireceği yönündedir.

Endüstriyel mesleklerin yanında ise yapay zeka geliştiricileri gözlerini sosyal bilimler üzerine diktiler. Hal böyle olunca Avukatlık mesleği de bundan nasibini aldı gözüküyor.

Yapay zeka araştırmaları yapan LawGeex şirketi tarafından bu konu için bir çalışma başlatıldı. Bu çalışmaya Stanford Üniversitesi Duke Hukuk Fakültesi ve Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden hukuk profesörleri dahil oldular. Yapay zekanın yapılma nedenleri arasında ise yasal sözleşmeleri değerlendirmek olduğu belirtiliyor.

Geliştirilen bu yapay zekanın ilk sınavı ise 20 deneyimli avukatı karşısına almak olacaktı. Ki zaten böylede oldu yapılan incelemeye göre ;

İnsan avukatlar, kendilerine gösterilen yasal sözleşmeleri gözden geçirdiler ve 30 hukuki sorunun tespiti için toplam 4 saat harcadılar. Geliştirilen yapay zeka ise bu sözleşmeleri incelemek için sadece 26 dakika zaman harcadı. Tamam hal böyle fakat bu kadar kısa sürede ne kadar doğru karar aldığı ve mevzuata ne kadar uyduğu da önemli olmalı.

Hem Hızlı Hemde Hata Oranı Az

Sözleşmelerin gözden geçirilmesinden sonra insan avukatlar ve yapay zekanın doğruluk oranları incelendiğinde : İnsan avukatlar %85’lik bir doğruluk payı yakaladılar, geliştirilen bu yapay zeka ise %95’lik bir doğruluk payı ile deneyimli avukatları gölgede bırakmayı başardı. Bu başarısı ile ilk sınavını başarı ile geçmiş oldu.

Bu başarı ardından bir çoğunuz  “Avukatlık mesleği de öldü artık, teknolojinin gözü kör olsun!” diye naralar atmış olabilir. Ama ben sizlere sakin olun avukatlar böyle olduğunu düşünmüyorlar demek isterim.

Onlar aksine işlerini kolaylaştıracağını düşünüyorlar yani sözleşmeleri hızlı ve doğru bir şekilde kontrol edebilen bir sistemleri olacak ellerinde bunun için saatlerini harcamayacaklar. Büyük davalara ve müşteri danışmanlıklarına daha çok zaman ayırabileceklerini savunuyorlar.

Projenin içerisinde olan Profesör Erika Buell’in söylemleri ise şu şekilde;

“Yapay zeka bir sözleşmenin ilk incelemesini yaparsa avukatlar, diğer danışmanlık ve önemli davalar için zaman kazanabilirler.”

Ki benim fikrime gelirsek bende aynı şeyi düşünüyorum. Yapay zekalar tarafından bu tarz işlemler yapılırsa avukatların daha fazla boş vakti olacak. Bu boş vakitlerini de önemli davalar için harcayabilecekler.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın