arama

WordPress Tema Entegre – Temayı Parçalama

Wordpress
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Serkan Erdoğan
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
    Loading...

Bir önceki yazımızda WordPress tema dosyalarını tanımıştık. Hangi dosyanın ne işe yaradı hakkında sizlere bilgi vermiştim. Bir önceki yazıya ulaşmak için, bkz: WordPress Tema Entegre – Dosyaları Tanıma

Şimdi ki yazımızda ise öğrendiğimiz bu dosyalar neticesinde sahip olduğumuz HTML temayı parçalayacağız. Parçalama işleminden kastım temanın index.php, header.phpfooter.phpsidebar.php dosyalarını oluşturmak ve birbirine bağlamak olacaktır.

Bu seri boyunca örnek olarak kullanacağım HTML Template aşağıdaki gibidir. Bu HTML tema üzerinden anlatımları devam ettireceğim.

Tema dosyalarını da aşağıdaki resim ile sizlere göstermek istiyorum.

Şimdi ilk olarak az önce bahsetmiş olduğum index.php, header.php, footer.php ve sidebar.php dosyalarını oluşturma ile işe başlayalım. Öncelikle tema dosyamız içinde bulunan index.html dosyasının adını index.php olarak değiştiriyorum ve bu şekilde index.php dosyasını oluşturmuş oluyorum. Daha sonra eksik olan header.php, footer.php ve sidebar.php dosyalarını oluşturarak bu kısmı kolay bir şekilde bitiriyorum. Hemen bu cümlenin altına oluşturmuş olduğum dosyaların resmini bırakıyorum.

Evet şimdi dosyalarımızı oluşturduğumuza göre temamızın parçalanma ve birbirine entegre edilme kısmına geçtik. Bu işe Header.php dosyasından başlayalım.

Header.php Dosyasının Düzenlenmesi

Bu kısımda index.php dosyamız içerinde bulunan HTML kodları bizim yardımımıza koşuyor. Bu kısımda bir miktar HTML bilgisi gerekiyor ve HTML kodlaması yapılan temayı iyi tanımanız gerekiyor. Yeni yapılan HTML kodlamaların da header kısmı genellikle <header> tagı içerisinde bulunmaktadır. Aşağıdaki resimde küçük bir örnek veriyorum.

 

İndex.php dosyası içinde bulunan header kısmının kodlarını kopyalayıp Header.php dosyasına yapıştırıyoruz ve kaydediyoruz. Daha sonra index.php dosyasından kopyaladığımız yere ise;

1
get_header();

Kodunu yazıyoruz aşağıdaki resimde örneğini gösteriyorum.

Şimdi header.php ile index.php dosyalarını birbirine bağladık. Aynı işlemleri footer.php ve sidebar.php içinde uygulamamız gerekiyor. Bunları da tıpkı header’ı yapar gibi yapıyoruz fakat kullanacağımız kodlar farklı oluyorlar.

Footer.php Dosyasını Çağırmak İçin

1
get_footer();

Kodunu kullanmamız yeterli olacaktır, görsel olarak göstermem gerekirse;

Sidebar.php Dosyasını Çağırmak İçin

1
get_sidebar();

Bu işlemler ile birlikte dosyalarımızı birbirine bağlamış olduk ve tema yapımına ilk girişi atmış olduk. İlerleyen derslerde artık dosyaların üzerine yoğunlaşarak gitmeyi düşünüyorum. Örneğin bir sonraki derste index.php dosyası ile ilgili olarak, yazıları verilerini çekme gibi işlemleri yapacağız.