arama

WordPress Tema Entegre – Single.php SEO Ayarları

Wordpress
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Serkan Erdoğan
 • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
  Loading...

Merhaba değerli arkadaşlar bir önceki derste WordPress’de Single.php dosyasını oluşturmuştuk. Şimdi ise bu derste single.php dosyası için gerekli SEO ayarlamaları yapacağız. Fakat bundan önce bir önceki dersi kaçıranlar yada okumayanlar için, bkz; WordPress Tema Entegre – Single.php Dosyası

Bu dersimizde ise yukarıda belirttiğim gibi temamızın seo ayarlarını yapacağız. Peki bilmeyenler için SEO Nedir? buna değinmemiz de fayda var diye düşünüyorum. Bunu anlattıktan sonra dersimizin içeriğine girebiliriz.

SEO Nedir ve Ne İşe Yarar?

Bunun mantığını sizlere kısa bir şekilde anlatacağım çünkü hem konumuz bu değil hemde SEO ile alakalı  ileride uzun ve detaylı bir makale hazırlayıp yayınlamayı düşünüyorum.

SEO: Search Engine Optimization kelimesinin kısaltılmış halidir ve Türkçe karşılığı ise ‘Arama Motoru Optimizasyonu’ olarak isimlendirilmektedir.

SEO Ne İşe Yarar: Google’da veya herhangi bir arama motorlarında organik olarak yapılan aramaların web sitenize sağladığı trafiği arttırmak ve bu trafiği kaliteli hale gelmek için kullanılır. Yada web sitenizi arama motorlarında üst sıralara çıkarabilmek için kullanabilirsiniz.

Dersimizin kalan kısmına devam edecek olursak bunun için öncelik olarak Single.php dosyasında <head> tagları oluşturup içine gerekli parametleleri ve tagları açarak optimizasyon işlemini tamamlıyor olacağız.

İlk olarak ise single’a yani yazı içerisine girildiğinde <title> tagları arasına yazının başlığını ve site isminin ‘WordPress Tema Engregre – Yazarbey’ şeklinde gözükmesini sağlamamız gerekmektedir. Bunun için ise aşağıdaki kodları kullanabilirsiniz.

1
the_title(); | bloginfo('name'); //Bu kısım title tagları arasında olacaktır. the_title(); ve bloginfo('name'); tagları da ayrı ayr php taglar arasında olmalıdır.

Yukarıda bahsettiğim gibi the_title(); ve bloginfo(‘name’); ayrı ayrı olarak php tagları arasında olmalıdır ben şuan ki kullandığım kod editöründe bir sıkıntı olduğu için gösteremiyorum. Bu kodu kullandığımızda yazı içine girdiğimizde tittle değişmiş olacak ve arama motorları tarafından önem verilen şeylerden birisini halletmiş durumda olacağız.

Sırada ise meta yukarıda yaptığımız işlemin meta taglarını girmek var. Kod editörümde oluşan sıkıntıdan dolayı html kodlarını yazı olarak vereceğim.

 • <meta name=”title” content=”<?php the_title(); ?> | <?php bloginfo(‘name’); ?>” />

Şimdi ise yine arama motorlarında gözüken açıklama kısmını yani description kısmı yapacağız. Buda SEO bakımından çok önemli bir işlemdir. Aşağıdaki verdiğim kodları kullanarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 • <meta name=”description” content=”<?php $my_excerpt = get_the_excerpt(); if( ” != $my_excerpt) {} echo $my_excerpt; ?>”/>

Yukarıda verdiğim kodları da kullanarak seo açısından önemli olan açıklama kısmını da eklemiş oluyoruz. Şimdi ise keywords yani Türkçe karşılığı olan ‘Anahtar Kelimeleri’ temamıza ekleyeceğiz. Bu anahtar kelimeler sitemize yazı yazarken eklediğimiz anahtar kelimelerdir ve bu kelimeler doğrultusunda arama motorları bizi yukarıya çıkarırlar. Bu yüzden seo açısından şuan yapacağımız şey de oldukça önemli bir yer tutmaktadır.

 • <meta name=”keywords” content=”<?php $posttags = get_the_tags(); if ($posttags) { foreach($posttags as $tag) { echo $tag->name . ‘, ‘; } } ?> “/>

Yukarıda verdiğim kodları da temamıza eklediğimizde artık anahtar kelimelerimizde arama motorları tarafından dinamik bir şekilde görülüyor olacaktır. Şimdi ise Author yani Türkçe karşılığı olan ‘Yazar’ anlamını taşımaktadır. Arama motorları tarafından yazının kim tarafından yazıldığını görmek için kullanılır. Bunu da aşağıda kod yardımı ile temanıza ekleyebilirsiniz.

 • <meta name=”author” content=”<?php echo get_the_modified_author(); ?>” />

Bu ders için anlatacaklarım bu kadar bir sonraki derste görüşmek üzere wordpress ile alakalı sorunlarınızı aşağıdan bizimle yorum olarak paylaşabilirsiniz.