arama

WordPress Tema Entegre – Single.php Dosyası

Wordpress
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Serkan Erdoğan
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
    Loading...

Evet arkadaşlar hepinize yeniden merhabalar, bu eğitim yazım ile WordPress Single.php Dosyası Oluşturma başlığını inceleyeceğiz. Bir önceki ders yazımızda ise Footer.php’yi düzenleme adına olmuştu bu dersimizde footer.php dosyamızı düzenleyerek gerekli çalışmaları yapmıştık. Bir önceki dersi okumadıysanız veya kaçırdıysanız, bkz; WordPress Tema Entegre – Footer.php Düzenleme

Şimdi ise işe ilk olarak ‘Single.php Nedir?’ bununla başlayalım.

Single.Php Nedir?

Single.php dosyası yazılarımızın tekil sayfalarıdır. Yani daha basit olarak açıklamam gerekirse an sayfada bulunan her bir yazıya tıkladığımızda bizi yönlendirdiği yerdir. Yani kısa bir açıklama yapacak olursak makale başlıkların içeriğini oluşturan sayfalara Single.php dosyası denmektedir. Makale içerikleri ile ilgili bütün düzenlemeler bu dosya üzerinden yapılmaktadır. Bizlerde gerekli düzenlemeleri bu sayfa üzerinden yaparak temamızı bir ileri safhaya taşıyacağız.

Single.php Dosyasının Düzenlenmesi

Öncelikle single.php dosyamıza klasik olarak get_header, get_footer gibi kodları yazıyoruz bunları diğer dersleri de örnek alarak yapabilirsiniz. Hatırlamak gerekirse Header, sitenin üst kısmını ifade ederken Footer ise sitenin alt kısmını ifade etmektedir. Bu iki dosyayı zaten dinamik hale getirmiştik şimdi ise single.php dosyamızın içeriğini düzenlememiz gerekmektedir. Bunun için öncelikle yazımızın olup olmadığını while döngüsü ile kontrol etmemiz gerekmektedir.

1
if (have_posts()) : while (have_posts()) : the_post();

Yukarıdaki kodları php tagları içerine alıp yazımızın içeriğinin görüneceği yere yapıştırıyoruz ve loop işlemini başatmış oluyoruz. Daha sonra ise bir kaç veri çekmemiz gerekiyor. Bu işlemleri ise aşağıda vereceğim kodlar yardımı ile yapıyoruz.

1
2
3
the_title(); //İçeriğin başlığını çekmeye yarar.
the_content(); //İçeriği çekmeye yarar, yani başlığın detaylarını çeker.
the_tags('Etiketler: ', ' - ', ''); //İçeriğe girilen tagları yani etiketleri çeker. Buradaki kullanım ise 'Başta', 'Etiket Arası', 'Sonda' ne yazacaklarını ayarlamaktır.

Bu kodları da aynı yukarıdaki gibi php tagları arasında çekiyoruz. Buna ek olarak yazar bilgisi yazı tarihi gibi bilgileri de önceki derslerde öğrendiğimiz bilgiler ile çekebiliriz. Yada WordPress Codex web adresinden bulabilir ve temanıza ekleyebilirsiniz. Tüm bunları yaptıktan sonra ise loop’u bitirmek kalıyor geriye bunun için ise aşağıda vereceğim kodları kullanmanız yeterli olacaktır.

1
2
endwhile;
endif;
1
 

Kodlarını kullanarak ise yukarıda başlattığımız if ve while döngüsü sonlandırıyoruz. Bundan sonra ise single.php dosyasını oluşturmuş oluyoruz diğer uygulamaları ise yavaş yavaş ilerleyerek beraber yapacağız. Bir sonraki derste ise single.php sayfasına yorum kısmını eklemeyi ve yorumları çekmeyi göstereceğim.