arama

WordPress Tema Entegre – Giriş

Wordpress
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Serkan Erdoğan
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
    Loading...

WordPress Tema Entegre adlı serimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Hatırlarsanız bir önceki yazımızda Wodpress’in faydaları, WordPress’i Neden Kullanmalıyız? gibi konulara değinmiştik. Bir önceki yazımız olan WordPress Tema Entegre – Başlangıç yazısına ulaşmak için; bkz : WordPress Tema Entegre – Başlangıç

Şuan ki yazımızda ise WordPress Tema Entegre işlemine giriş yapacağız ve artık işlemlere ufaktan başlayacağız. Konumuza adım adım gireceğiz ve ilerleyeceğiz bu safhada sizlere görsel olarak yardımcı olacağım.

Adım 1 – Tema Klasörünün Oluşturulması

Bu adımı ise aşağıdaki resimlerde gösterdiğim şekilde yapacağız. Localhost’a yüklediğiniz wordpress ana dizinine girdikten sonra wp-content klasörüne giriyoruz ardından themes klasörüne giriyoruz ve buna takiben tema adımızı vereceğimiz bir klasör oluşturuyoruz. Ben aşağıda verdiğim örnekte ‘yazarbeytheme’ adını vererek bir klasör oluşturdum.

Adım 2 – Tema Dosyalarının Oluşturulması

Şimdi ise temamızın wordpress admin panelinde görünmesi ile ilgili adımları gerçekleştireceğiz. Eğer bu adımlar yapılmaz ise admin panelinde temanız gözükmeyecektir. Bunu gerçekleştirmek için öncelikle temanın ana dizinine yani ‘yazarbeytheme’ klasörünün içerisine ‘style.css’ ve ‘index.php’ dosyaları oluşturulması gerekiyor. Bunları aşağıdaki şekilde oluşturduğumuzda admin paneline şu şekilde bir görüntü gelecektir.

Adım 3 – Tema Bilgilerinin Oluşturulması

Şimdi diğer temaların üzerine geldiğimizde ‘Tema Detayı’ diye bir kısım çıkıyor ve tıklandığında bir sürü bilgi yer alıyor bunun neden sizin temanız da olmadığını merak edebilirsiniz ki haklı bir meraktır saygı duyarım. Öncelikle bi durumda ‘Tema Detayı’ kısmına bir göz atalım daha sonra tema resmimizi ekleyelim.

Adım 3.1 – Tema Detayı Ekleme

Bunun için ise style.css dosyası üzerinde çalışmamız gerekiyor. Style dosyasını açıyoruz ve aşağıda verdiğim kodları yazıyoruz. Bundan sonra ‘Tema Detayı’ kısmında yazdığımız verilere göre bilgiler yer alacaktır.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
/*
Theme Name: Tema Ismi
Theme URI: Tema İnternet Adresi (https://www.yazarbey.com)
Description: Tema Açıklaması
Author: Geliştirici İsmi
Author URI: Geliştiricinin Sitesi vs.
Version: Tema Sürüm Bilgileri
Licence: Lisans Durumunu Bildiren Yazı
Tags: Tema etiketleri (yazarbey, blog, portal vs.)
*/

Adım 3.2 – Tema Resmi Eklenmesi

Bu kısım ise oldukça basit aslında. Tema resmi yapmak istediğiniz resmi ayarladıktan sonra ve ismini ‘screenshot.png’ olarak değiştirdikten sonra tema ana dizinine atmanız yeterli olacaktır.