arama

WordPress Tema Entegre – Footer.php Düzenlenme

Wordpress
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Serkan Erdoğan
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
    Loading...

Bir önceki yazımızda hatırlarsanız sidebar.php dosyasını düzenlemiş ve bileşenler ile sidebarımızı dinamik hale getirmiştik. Bu yazımı hatırlamıyor, kaçırdıysanız veya okumadıysanız, bkz; WordPress Tema Entegre – Sidebar.php Düzenleme

Bu dersimizde ise ana sayfamızın son kısmı olan footer.php dosyasını düzenleyeceğiz. Kısa bir yazı olacak çünkü tıpkı header.php düzenlenmesinde olduğu gibi aynı kodları kullanacağız. Şimdi lafı fazla uzatmadan WordPress Tema Entegre dersimize kaldığımız yerden devam edelim.

Aslında çoğu temada footer’da yapılacak pek bir şey bulunmaz. Yani genel bloginfo lar kullanılır. Sosyal medya butonları olacaktır footer’da genellikle bunları ise ilerleyen zamanlarda admin paneli yaptığımızda oradan kontrol etmeyi öğreneceğiz. Şimdi ise kalan kısımları halledelim yani yukarıda da belirttiğim gibi bloginfo kısımlarını halledelim.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
bloginfo('name'); //Blog adınızı yazdırır.
bloginfo('description'); //Blog açıklamanızı yazdırır.
bloginfo('url'); //Blog linkinizi yazdırır.
bloginfo('rss2_url'); //Feed adresinizi yazdırır.
bloginfo('template_url'); //Tema adresini yazdırır.
bloginfo('stylesheet_url'); //Stil dosyası yani Style.css dosyasının yolunu yazdırır.
bloginfo('version'); //Wordpress sürümünü yazdırır.
bloginfo('pingback_url'); //Geri izleme adresini yazdırır.
bloginfo('charset'); //Karakter kümesini yazdırır.

Hatırlarsınız ki bu kodları daha öncede sizlere vermiştim. Yine bu kodlardan faydalanarak footer kısmının kodlamasını yapabilirsiniz. Eğer footer bölümünde navbar mevcut ise WordPress Tema Entegre – Header.php Düzenleme adlı yazımızdan nasıl navbar oluşturduğumuza bakabilirsiniz. Navbar oluşturma şekli ve ekleme şekli tamamen aynıdır yalnızca bileşenlerler kısmından gerekli yerlerin düzenlenmesi gerekmektedir.

Bunun dışında başta belirttiğim üzere kısa bir yazı olacaktı ve burada yazımı sonlandırmak istiyorum. Kısa ve net bir yazı olsun istemekteyim fazla laf kalabalığına gerek yok diye düşünüyorum.