arama

WordPress Tema Entegre – Dosyaları Tanıma

Wordpress
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Serkan Erdoğan
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
    Loading...

WordPress Tema Entegre serimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Hatırlarsanız ki geçtiğimiz derste tema klasörünün oluşturulması, tema detayının girilmesi ve tema ön izleme resminin yüklenmesini anlatmıştım. Eğer bir önceki yazımı okumadıysanız, bkz: WordPress Tema Entegre – Giriş

Şimdi ise tema yapımında işimize yarayacak olan hatta kullanacağımız dosya yapılarını tanımamız gerekiyor. Hangi dosya nedir ve ne işe yarar bunlara değinmem gerekiyor. Serinin ilerleyen yazılarında aklınıza herhangi bir şey takıldığında yeniden bu yazıya dönerek aklınıza takılan soru işaretini giderebilirsiniz.

Şimdi ilk olarak ‘style.css‘ dosyasına değinelim ve aradan çıkartalım diye düşünüyorum.

Stlye.css Dosyası

Bu dosya temamızın ana dizininde bulunması gereken bir dosyadır. Zaten CSS bilgisi olan birisi ne işe yaradığını bilecektir fakat yeniden yazmakta fayda olduğunu düşünüyorum. Bu dosya üzerinde tema dosyanız üzerinde her türlü görsel değişikliği yapabilirsiniz. Örneğin Header’ın rengi uzunluğu web sitesinin arka plan rengi gibi şeyleri bu dosya üzerinden değiştirebilirsiniz. Ayrıca burada bir önceki derste değindiğim ‘Tema Detayı’ verilerini görebilirsiniz. Bunun için css dosyasının en üst kısmına aşağıdaki kodlar yardımı ile tema detayını girebilirsiniz.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
/*
Theme Name: Tema Ismi
Theme URI: Tema İnternet Adresi (https://www.yazarbey.com)
Description: Tema Açıklaması
Author: Geliştirici İsmi
Author URI: Geliştiricinin Sitesi vs.
Version: Tema Sürüm Bilgileri
Licence: Lisans Durumunu Bildiren Yazı
Tags: Tema etiketleri (yazarbey, blog, portal vs.)
*/

Index.php Dosyası

Index.php‘ dosyası da tıpkı ‘style.css‘ gibi temamızın ana dosyalarından biridir. Temamızın çalışabilmesi için bu dosyaya gerek duymaktadır. WordPress teması oluşturulurken ön sayfa gibi herhangi bir sayfa oluşturulmamış ise otomatik olarak burada bulunan ve bizim yazacağımız şablonu çekerek kullanıcıya sunar.

Functions.php Dosyası

Bu dosyayı temamızın kalbi olarak nitelendirebiliriz. Temaya dair bütün ayarlamalar bu dosya üzerinden yapılır. Yazılarda thumbnail(öne çıkarılan resim) olup olmayacağını, devamını oku ibaresinin eklenmesi gibi pek çok farklı şey ve özellik temamıza bu dosya üzerinden eklenir.

Front-Page.php Dosyası

Bu dosya temamızın ana sayfa yapısını temsil etmektedir. Fark ederseniz çoğu sitede ana sayfa tasarım ve dizilimi iç sayfalara göre farklıdır. Bu farklılığı bu şekilde buradan ayarlamak tayız.

Single.php Dosyası

İçeriklerin yani WordPress panelinde oluşturulan yazıların gösterildiği dosyadır. Burada yapacağınız her türlü değişiklik ve eklemeler yazı içerisindeki sayfaları etkileyecektir.

Category.php Dosyası

Bu dosya ise WordPress panelinden oluşturulan kategorilere ait sayfaları oluşturmaktadır. Örneğin sidebar’daki ‘Kategorilerimiz’ kısmında bulunan ‘Araçlar’ kategorisine tıklanıldığında açılacak sayfa bu dosya üzerinden düzenlenmektedir.

Comments.php Dosyası

‘Single.php’ içerisinde bulunan içeriklerin yani yazıların en alt kısmındaki yorum formunu yönetmenize yardımcı olur.Bu dosya üzerinde yaptığınız değişiklikler ve eklemeler yorum form elementi üzerinde uygulanacaktır.

Author.php Dosyası

Bu dosya ise tıpkı ‘category.php’ dosyası isi gibi herhangi bir yazarın üzerine tıklandığında açılan sayfadır. Bu sayfa genelde yazar bilgilerini başka kullanıcılara göstermek için kullanılır.

Tag.php Dosyası

Bu dosya ise yazılar oluşturulurken girilen etiketlerin sayfasını kapsar. Örneğin ‘WordPress Dersleri’ adlı yazıda kullanılan ‘WordPress’ etiketine tıklanıldığında bu etiketin kullanıldığı bütün yazıları listeleyen bir sayfa yapısıdır.

Search.php Dosyası

WordPress üzerinde yapılan arama sonuçlarının gösterildiği dosyadır.

Header.php Dosyası

Bu dosya genellikle sayfaların üst kısmında bulunan ‘Header’ olarak tabir ettiğimiz kısımı kapsar. Yani logo, arama kutucuğu, önemli sayfalar ve giriş-çıkış butonlarını kapsayan bir dosyadır. İhtiyaç halinde aşağıdaki kod parçası ile istenilen yere çağrılabilir.

1
get_header();

Footer.php Dosyası

Bu dosya ise genellikle sayfanın en alt kısmını kapsayan kısımdır. İletişim vb. gibi önemli sayfaların, sosyal medya hesaplarının ve copyright yazısının bulunduğu dosyadır. İstenildiği taktirde aşağıdaki kod parçası ile istenilen yere çağrılabilir.

1
get_footer();

Sidebar.php Dosyası

Bu dosya ise genellikle sitelerin sağ veya sol tarafında bulunan içerisinde kategoriler, yazarlar, son yorumlar vb. alt başlıkların bulunduğu dosyadır. İstenildiği taktirde aşağıdaki kod parçası ile istenilen yere çağrılabilir.

1
get_sidebar();