arama

WordPress Tema Entegre – Category.php Oluşturma

Wordpress
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Serkan Erdoğan
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
    Loading...

Merhaba sevgili takipçilerimiz bu dersimiz de WordPress Tema Yapım Dersleri kaldığımız yerden devam ediyoruz.  En son girmiş olduğum wordpress tema entegre dersleri de single.php dosyasına resim ekleme işlemlerini yapmış ve ayarlamıştık. Şimdi ise wordpress tema yapımı na kaldığımız yerden yani wordpress category.php oluşturma ile devam edeceğiz. Bir önceki dersi kaçırdıysanız yada okumadıysanız, bkz:  WordPress Tema Entegre – Single.php Resim Ayarları

Şimdi ise kategori sayfası oluşturacağız peki bu nedir neden oluşturuyoruz diye soracak olursanız. Biliyorsunuz ki yazılarımızı eklerken herhangi bir kategoriye bağlıyoruz. Örneğin bilgisayar ile ilgili bir yazı yazdık ve bunu bilgisayar kategorisine ekledik. Daha sonra ana sayfada iken yazının altında bulunan ‘Bilgisayar’ linkine tıklanıldığında bizi o kategoride yazılan yazıları gösteren bir yere götürmesi gerekmektedir.

İşte yukarıda bahsettiğim bu işlemi bizler category.php dosyası ile sağlıyoruz. Category.php sayfalarını genel anlamda ana sayfa tasarımına benzerler ve istisnai olarak değiştirilebilir fakat biz bu tasarımımızda ana sayfa tasarımı ile aynı kullanacağız. Hatta konu başlığını, tarihini ve özetini çekmek olsun hepsi aynı olacaktır. Aşağıda bu kodu sizlere vereceğim yine sizler kendi temanıza göre düzenleyebilirsiniz.

1
2
3
4
5
6
7
8
if ( have_posts() ) {
while ( have_posts() ) {
the_post();
//
// Buraya post ile alakalı html taglar vs. yazılacaktır.
//
} // end while
} // end if

Yukarıda verdiğim kodu php tagları içine alarak yazabilirsiniz ve the_post methodundan sonra sizlere önerim php taglarını tekrar kapatıp açmanız yönünde olacaktır ve bu sayede araya kolaylıkla html kodlarınızı yazabilirsiniz. Bu işlemde aslında oldukça basit bir şekilde çalışıyor ve aslında burada php kısmı bitiyor. Geri kalan kısım css ve tasarım kısmıdır onları da temanıza uyarlayarak devam edebilirsiniz. Bu wordpress tema yapım dersleri ve wordpress tema entegre dersleri burada sona eriyor bir sonraki wordpress tema yapımı konulu içeriğimiz de görüşmek üzere sorularınıza yorum olarak bizimle paylaşmayı unutmayın.