Wikipedia’dan Yeni Mesaj: Türkiye’yi Özledik!

Bildiğiniz üzere Rünyanın en popüler bilgi paylaşım platformlarından biri olan Wikipedia, 1 yılı aşkın ülkemizde erişime kapalı durumda. Peki Wikipedia ülkemizde neden kapatılmıştı bunu yeniden hatırlamakta fayda var diye düşünüyorum. Öncelikle bu başlığa bir göz gezdirelim bakalım geçmişi hatırlayalım. Fakat şunu unutmamak gerekiyor ki, wikipedia herkesin paylaşım yapabileceği, editöryal açıdan kontrol altında tutulan bir çevrimiçi ansiklopedidir. Yani yazılanların tek sorumlusunu platform olarak değil de o içeriği oraya giren şahıslar olarak görülebilir.

Wikipedia Türkiye’de Neden Kapatılmıştı?

Türkiye’yi terör örgütleri ile aynı düzlemde gösteren ve diğer uluslar arası ortamda kötü görünmesine sebep olacak yorum ve içeriklerden dolayı erişime kapatılmıştı. Türkiye erişimi yeniden açmak için Wikipedia’dan dört talepte bulunmuştu;

  • Wikipedia’nın Türkiye sınırları içerisinde temsilcilik açması,
  • Uluslararası hukuka uygun davranması,
  • Mahkeme kararlarını uygulamaları,
  • Türkiye’ye yapılan karartma operasyonlarının bir parçası olmaması.

Wikipedia’nın Yayınladığı Video’ya Gelirsek

Wikipedia, Türkiye’de yeniden erişime açılmak için defalarca yayınladığı şeylere bir yenisini daha ekledi. Yayınlanan bu video’da Türkiye’de önemli yerlere yer verilmiş ve “Vikipedi’nin Türkiye’de engellenmesinin üzerinden bir yıl geçti. Bugün bu kaybı anıyoruz. Bu videoyu paylaşın ve dünyanın bunu bilmesini sağlayın #WeMissTurkey” mesajı vurgulanmış. Son anlarda ise 80 milyon insanın ücretsiz bilgiden mahrum kaldığına değinilmiş ve son anlarda “Türkiye olmadan, dünya kaybeder.” Sözleri dikkat çekiyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın