Wifi Nedir? | Wifi’yi Kim Bulmuştur?

Genel kültür yazılarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazımızda ise günlük hayatımızın adeta bir parçası haline gelen Wifi konusuna biraz göz gezdireceğiz. Şimdi bu arkadaş bizim hayatımıza girdi ve hakkımızda bir çok şeyi biliyor. Fakat bizler onun hakkında ne biliyoruz? Sanırım bu sorunun cevabı ‘hiçbir şey’ olacaktır. Öyleyse gelin sizlerle beraber bu arkadaş nedir ne değildir buna bir bakalım.

Wi-Fi Nedir?

Öncelikle Wifi yani Wi-Fi bir kelimemidir? Buradan konuya girmek istiyorum Wi-Fi aslında herhang bir kelimenin kısaltması değildir. Bu çok önemli çünkü herkes tarafından kısaltma olduğu düşünülüyor. Hatta bununla alakalı olarak Wi-Fi’ı geliştiren ekipte çalışan Phil Belengar şöyle söylüyor;

Wi-Fi tamamen saçma bir sözcük. Herhangi bir kısaltma değil. Hiçbir anlamı da yok. Birliğin kurucu üyeleri olarak birliğimizin logosu ve ismi için Interbrand isimli reklam firmasıyla anlaştık. Eh, nihayetinde bu teknoloji için IEEE 802.11b Direct Sequence isminden çok daha akılda kalıcı bir isme ihtiyacımız vardı.”       

Wi-Fi, kelimesini kısaltma sananlar genelde şunu söylerler ‘Wireless Fidelity’ ama yanlıştır çünkü kısaltma değil kendisi bir bütündür zaten. Peki bu Wi-Fi değimiz arkadaş nasıl çalışır buna da bakmak ister miyiz bence isteriz hadi gelin hep beraber nasıl çalıştığına bakalım.

Wi-Fi Nasıl Çalışır?

Wi-Fi, bilgisayar dilinin yani 0 ve 1’lerin sinyalinin, (ki biz bunlara dijital sinyal adını veriyoruz.) analog sinyale yani radyo sinyallerine dönüştürülmesi ile ortaya çıkar. Bu çalışmayı sürdürürken ise 2.4 ve 5 gigahertz’lik bir radyo frekansı kullanır. Wi-Fi’ın çalışma mantığı ise çift taraflı veri akışından geçmektedir. Yani interneti yayan router’dan bağlı olan cihaza bir veri gidiyor aynı zamanda ise cihazdan router’a veri gidiyor. Bu sayede internet bağlantısı sağlanmış oluyor.

Wi-Fi’ı Kim Bulmuştur?

Wi-Fi, Wi-Fi Alliance adındaki firma tarafından geliştirilmiş bir teknolojidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın