Uykusuzluğun Zararları Nelerdir

Uykusuzluğun Zararları

Bu yazımızda Uykusuzluğun Zararları Nelerdir konusundan bahsedeceğiz. Günümüzde oldukça yaygınlaşa uykusuzluk(insomnia) hastalığı birçok bireyi kötü etkilemektedir. İnsanların yaklaşık %15’i gibi önemli bir oranı uykusuzluk, rahat uyuyamama, uykuya dalamama ya da uyku sırasında dinleneme gibi rahatsızlıklardan şikayetçidir.

Londra’da 26 kişi üzerinde yapılan bir deneyde uykusuzluğun vücuda etkisi hakkında önemli bilgiler edinildi. Deney 26 kişinin yarısını bir hafta uyutmamış diğer yarısını ise günde 8.5 saat uyutarak çıkan sonuçları gözlemlemiştir.

Uykusuzluk Hastalık Doğuruyor

Yapılan deney sonucunda uykusuz kalan bireylerden alınan örnekler incelenmiş ve oldukça şaşırtıcı sonuçlar elde edilmiştir. Edinilen sonuçlara göre uzun süre uyuyamama ya da düzenli uyumamak insan geninde önemli bozukluklara yol açtığı görülmektedir. Ayrıca yapılan bir diğer araştırmaya göre günde 6.5 saatten az uyumak kalp, damar, kanser, diyabet ve bilinç bozukluğu gibi önemli hastalıklara yakalanma oranını arttırdığı tespit edilmiştir.

Uykusuzluğun Sosyal Hayatta Sonuçları

Uyku düzenin tam oturmadığı ya da genel olarak uyuyamayan bireylerin sosyal hayatlarında oldukça kötü etkileri olduğu bilinen bir gerçektir. Uykusuzluk insanın bilincini ve algısını önemli oranda düşüreceği için verimli bir iş performansını engellemektedir. Ayrıca bu algı düşüşü gündelik ve aile ilişkilerimizde iletişimsiz, anlayışsızlık ve agresiflik gibi sonuçlarda doğurabilir. Yüksek derece de enerji azalmasına yol açtığı için ani üzülmelere, anksiyete ve depresyon gibi hastalıklara sebebiyet vermektedir.
Son olarak uykusuzluğun dikkate alınması gerektiğini söyleyen uzmanlar, uzun süre bu sorunla karşılaşan hastaların yakın zamanda doktora görülmesini tavsiye etmektedir.

1 Comment

  1. Rasgele ilac kullanmakta uyuku düzenini etkiliyor.Basın agrisi icin hemen ilaca yonlenmemekte lazim.

Bir yanıt bırakın