Uyku Felci Nedir ? – Nasıl Önlenir ?

Dünya genelinde çoğu insan  uykusun da endişe verici hatta kötü deneyimli şeyler yaşar. Uyku Felci halk arasında Karabasan olarak bilinen bu sorun aslında bir uyku problemi olmakla beraber elbette bunu çözmenin yolları da bulunuyor. Şimdi öncelikle sizler için “Uyku Felci Nedir?” konusunu daha sonra sorunu çözmek için “Uyku Felci Nasıl Önlenir?” konusunu işlemeyi düşünüyorum. Öyleyse lafı fazla uzatmadan içeriğe geçelim.

Uyku Felci Nedir?

Halk arasında karabasan olarak bilinen uyku felci aslında bir uyku sorunudur. Uyku felcinin başlıca sebepleri  ise uykusuzluk, stres, uyku düzenindeki değişiklikler, sırt üstü yatma ve madde bağımlılığı olabilir. Daha detaylı incelemek gerekirse REM uykusu sırasında vücut derin uyku da olur ve zihinde rüyalar görme işlemi başlar. Beyin rüya sırasında vücudu hareketsiz tutmak için kasları kontrol etmemizi engeller. Eğer REM uykusu sırasında vücut kontrolü ele almadan yani bu döngü tamamlanmadan uyanılırsa, vücut kontrolü bizde olmaz bu yüzden de hareket edemeyiz. Yani uyanığız ama beynimiz vücudumuzu kontrol etmemizi engelliyor.

Çok daha detaylı olarak anlatmak gerekirse bunu fizyolojik olarak incelemek gerekiyor. Uykuya dalma ve uykuyu sürdürme arasında beyin bazı fizyolojik dengeler kurmaya çalışır. Bu denge düz bir çizgiden ziyade sarmallar şeklinde ilerliyor. Bu sarmalların ise her biri 90 dakika sürüyor. Uyku sırasında biri bitiyor biri başlıyor ve bu şekilde devam ediyor.

Bu sarmalların her biri REM ve NON-REM kısımlarından oluşuyor ve Uyku Felci dediğimiz kısım ise bu REM olarak tabir ettiğimiz kısımlardan beyinin uyanması ile ortaya çıkıyor. Bu kısımda uyandığımızda kişiler ellerini ve kollarını hareket ettiremezler hatta konuşamayabilirler. Bu da ister istemez bir panik ve korku havası getirir ve paniklenir. Uyku Felci genel olarak birkaç saniye veya birkaç dakika sürebilir.

Uyku Felci Nasıl Önlenir ?

Stressiz bir uyku, uyku felcinin başlıca sebeplerinden birisi olarak ön görülmüştür. Bilmediğiniz ilaçları kullanmak ta bunun yanında uyku felci için başlıca sebeplerden.

Uyku Felci için ilaç tedavileri de bulunuyor bu ilaçlar uykuya geçişi sağlıyor ve REM, NON-REM düzenini bozmuyor ayrıca derin uyku kalitesini arttırıyor. Buradan uyarı da bulunmak istiyorum hiçbir ilacı çevrenizin önerisi ile kullanmayın sonuçta bunlar subjektif ilaçlardır. Her insan da yan etkisi farklı olabilir doktorunuzu danışmadan hiçbir ilacı kullanmamanızı öneriyorum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın