İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Uçuk Neden Çıkar | Uçuk Nasıl Geçer ?

Hemen herkesin en az bir kere tecrübe ettiği sıkıntılı bir durumdur. İlerleyen yaşlara göre çocuklarda uçuk çıkması ve görülme oranı daha yüksektir. Peki, hepimiz için sıkıntılı ve acı verici olan bu şeyler neden oluşurlar şuan araştırmanız doğrultusunda buraya gelmiş olabilirsiniz. Geçerken okumaktan zarar gelmez diyerek girmişte olabilirsiniz. Şimdi başlığımızın köküne girecek olursak bu arkadaşlar neden çıkarlar buna bir değinelim isterseniz.

Tecrübelerimiz doğrultusunda uçukların genelde ağız ve çevresinde çıktığını gözlemlemişsinizdir. Hatta bazen ağzın içerisinde bile çıkarlar ve son derece acı dolu yemek yeme zamanlarımız oluyor. Peki Uçuk Neden Çıkar? Buna gelecek olursak;

Uçuk genellikle ağız ve çevresinde beliren ‘Herpes Simplex’ adında bir virüstür. Bilim insanları bu virüsün dünya nüfüsunun %80’nde bulunduğunu düşünüyor. Peki bu virüsün ortaya çıkmasında ki sebepler nelerdir?

Uçun Çıkma Sebepleri
  • Aşırı alkol tüketimi başlıca sebeplerinden olarak gösterilmektedir.
  • Bağışıklık sisteminin zayıflaması,
  • Stres ve moral bozukluğu,
  • Aşırı yorgunluk ve uykusuzluk,
  • Hormonal değişimler bu kadınlarda adet dönemi ve hamilelik dönemi olabilir.

Bunlar başlıca sebepleri olarak görülüyor ama sizlerde kanaat getirirsiniz ki bu menet bir anda baş göstermez bunun öncesinde o kısımda adeta geliyorum diyerek size belirtiler yollar. Bu belirtilere bakarak orada uçuk çıkacağını düşünebiliriz. Peki uçuk çıkacak yerde belirtiler nelerdir;

Uçuğun ‘Geliyorum’ Sinyalleri ve Süreci
  • Daha önce uçuk çıkanlar iyi bilirler ki o bölge önceden yanar, kızarır ve kaşınır işte bu geliyorum sinyalidir.
  • Sürecine gelecek olursak uçuk yavaş bir şekilde şişer ve içerisinde iltihap büyür.
  • Uçuk bölgesinde oluşan kabarcıklar yavaş bir şekilde kurudukları için patlar ardından iltihaplı bölge yeniden kurur.
  • İltihaplı bölge kabuklandıktan sonra yavaş bir biçimde uçuk küçülür ve geçmeye başlar.

Bu sürece kadar tamamız zaten çoğu kişi de buraları daha önceki tecrübelerinden biliyordur. Şimdi ise liste şeklinde değil düz bir yazı olarak birkaç şeye daha değineceğim. Bu ‘Uçuk dediğimiz arkadaş yayılır mı?’ diye bir soru sorarsak cevabımız bariz bir şekilde ‘Evet’ olacaktır. Özellikle uçuğun patladığı ve iltihaplı kısım yüzeye çıktığında başkalarına temas etmek veya elinizle o iltihaplı dokuyu başka yerinize temas ettirmeniz uçuğun yayılmasına sebep olacaktır. Ayrıca uçuk sıkılmamalı ve patlatılmamalıdır, eliniz uçuğun iltihaplı kısmına temas ettiğinde hemen yıkanmalıdır çünkü yayılmasını istemezsiniz. Birde yayılması münasebetiyle başkaları ile ortak kullandığınız malzemeleri güzel bir şekilde dezenfekte etmenizde fayda olacaktır.

Peki uçuğun tedavisi bulunuyor mu buna cevabım ise yine ‘Evet’ olacaktır. Piyasada uçuk tedavisi için çok fazla krem bulunuyor. Bunu aile hekiminize yada eczacınıza danışarak öğrenebilirsiniz çünkü en etkili şeyi onlar size temin edecektirler. Halk arasında ise sık aralıklarla uçuk olan yere buz uygulanır bununda ağrısını ve etkisini azalttığı söylenilir fakat denemediğim için bir şey diyemeyeceğim.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın