Twitch Kullanıcı Sözleşmesinde Değişiklik

Twitch Kullanıcı Sözleşmesinde Değişiklik yaptı. Twitch in yaptığı bu değişikliğe gelmeden önce Twitch Nedir? Ve Twitch Nasıl Kullanılır? öncelikle sizlere bundan bahsetmek istiyorum.

Twitch Nedir?

Twitch, genellikle oyun oynayan kişilerin yayın yapıp büyük kitlelere hitap ettiği ve aynı  zamanda da izlenirken abone olan kişiler üzerinden para kazandığı bir platformdur. Herkesin zevkine ve isteğine göre her türden oyun yayınını bulabileceği ve izleyebileceği dev bir platformdur. Kısa süre içerisinde o kadar fazla kullanıldı ki dünyanın en çok tıklanan web siteleri içerisine girmeyi başardı.

İnsanların bilgisayarlarından televizyon kanalı gibi yayın yapmalarını kolay hale getiren ve olanak sağlayan bir İnternet sitesidir. Televizyondan giderek uzaklaşan yeni nesil(Ki bence televizyonda çıkan onca saçma dizi ve program yerine bu daha iyi.) vaktinin çoğunu bu platformda harcıyor bunun ortalaması ise 3-4 saat olarak gösterilmiş. Yayıncıların ortalama yayın süresine baktığımız da ortalama bir değer olarak gözüküyor.

Yayıncılar ortalama 6 saat yayın yapıyorlar ve hayran kitlesine göre izleyici sayısı anlık 1.000 ve 40.000 arası değişiyor. E-turnuvaların olduğu zaman bu  sayı 350.000 ile 1.500.000 arası değişkenlik gösteriyor.

Twitch Nasıl Kullanılır?

Bu kısımda sizlere yayın yapmayı anlatmayacağım tabii ki zaten bununla alakalı da sizlere sunabileceğim pek bir bilgim yok. Twitch.tv adresini şimdi verdim ve buradan girerek zaten dilerseniz üye olmadan kullanabileceğiniz sistem de üye olursanız canlı yayın akışında ki sohbet alanına yazı yazabiliyorsunuz ve kanallara abone olabiliyorsunuz. Siteye girdiğiniz de sağ üst kısımdan “Kayıt Ol” butonuna tıklayarak gerekli adımları izlediğinizde çok kolay bir şekilde sistemi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kullanıcı Sözleşmesinde Neler Değişti?

Yazıda belirtilen değişen maddeleri önemsemeden yayın yaparsanız Twitch hesabınız kapatılabilir. Buda kimsenin istemeyeceği bir durumdur.

Twitch’in topluluk kurulu hakkında yazılan bir blog yazısında yasaklı eylemlere karşı çok daha sert bir tutum sergileyeceklerini duyurmuşlardı.

Twitter, YouTube veya Discord gibi kanallarda Twitch üzerinden yapılan nefret içerikli tartışmalar, videolar ve konuşmalar yasaklandı. Twitch yetkililerinden gelen açıklamaya göre dış platformları elbette denetlemeyeceklerini fakat şikayet gelirse inceleme başlatacaklarını söyledi. Yetkili ise “Kullanıcılar artık platform dışı davranışları şikayet raporlarına ekleyebilecekler.” söyleminde bulundu.

Getirilen yeni kurallar ise Twitch’in üzerinde aylardır çalıştığı ve daha sert olan taciz politikasının bir parçası durumunda ve alınan kararlarda yapılması kesinlikle yasak olan başlıca davranışlar şöyle;

  • – Irk ve kökene yönelik hakaretler.
  • – Cinsiyet ve cinsel kimliğe yönelik hakaretler.
  • – Kullanıcıların yaşına yönelik olmayan davranış ve hareketler.
  • – Özgürlük yada tıbbi durum hakkında kırıcı konuşmalar.
  • – Fiziksel özellikler üzerinden dalga geçmek.
  • – Din konusundaki hakaretler.

Yeni gelen kısıtlamalar bunlar ve zaten mantıklı şeyler olarak alınmış kararlar. Yeni kurallar ise 19 Şubat 2018 tarihinde Türkiye saati ile 14:00’da kullanıma girecek. Twitch hesaplarınızın yasaklanmaması için bu kuralları gözden geçirmeniz gerekiyor. Şöyle de bir dipnot düşelim bu kurallar daha önceki yayınlardan kaydedilmiş videolar için de geçerli eğer bu yasaklamaları içeren videolarınız var ise bunları kaldırmanız gerekmekte.

1 Comment

Bir yanıt bırakın