The Elder Scrolls 6’dan Beklentiler Neler?

Her sene olduğu bibi E3 Fuarı bu sene yine düzenlendi ve bu fuarda bir çok oyun duyuruldu, gösterime çıktı ve tanıtıldı. Fakat bunların arasında en çok göze çarpan ve dikkat çekeni ise The Elder Scrolls 6 oldu. Oyun şuanda geliştirilme sürecinde olduğu için yayınlanma ile alakalı bir bilgi verilmedi ki zaten verilmesi için epey erken diye düşünüyorum. Oyun hakkında tam olarak hiçbir bilgiye sahip değiliz fakat biz oyuncuların çıkacak olan bu devasa oyundan beklediğimiz şeyler oldukça fazla durumda.

E3’te gösterilen video’da sadece dünyaya dair bir şeyler gösteriliyor ve buradan yola çıkarsak oyun dünyasının oldukça büyük olduğunu düşünebiliriz. Bakarsınız harita bakımından Witcher 3’ü tahtından eder. Bunun yanında ise oyun içi geliştirme ve craftların devasa boyutlara geleceğini düşünüyorum. Oyun yapımcısı Bethesda bizlere bir şeyler gösterene kadar etrafta spekülasyonlar dönmeye devam edecektir fakat biz yinede bizim beklentilerimiz neler yazalım diyorum.

Oyun İçerisindeki NPC’ler

Bu konuda ise topluluk tarafından çok yoğun bir beklenti var.  Oyuncular oyun ile akasız olarak tasarlanmış ve saçma şekilde uzun animasyonları olan NPC’ler yerine oyunun ortamına tam olarak ayak uyduran ve kısa animasyonlu NPC’ler istiyorlar. Hatta NPC’lerin konuşmalarının, etkileşim arayüzlerinin ve modellemelerinin daha iyi yapılmasını istiyorlar.

Büyü Yetenekleri

Bu kısım’a değinecek olursak oyuncular daha özgür şekilde büyü yapmak istiyorlar. Oblivion ve Skyrim’de öğrenilen büyüleri harmanlayarak kendi büyülerini yaratmak istiyorlar. Bu büyülerde ise süre, boyut ve menzillerini kendi istekleri gibi güçlendirmek adına bir şeyler yapılacağını düşünüyorlar. Bende şuan bunu yazarken düşündüm ve böyle bir şey olması cidden güzel bir ortam katardı. Ayrıca devasa bir haritada onlarca yaratığın arasında sizin yaptığınız büyüyü hiçbir yaratığın yapamaması çok güzel olurdu. Hatırlarsınız ki Skyrim’de oda sonu yaratıkları nara atabiliyorlardı.

Rol Ortamına Destek ve Geliştirme

Oyuncular artık kendi evlerini kendileri tasarlamak istiyorlar ve evlerini tasarladıkları kasabalarda etraftan gelen NPC’leri ağırlamak istiyorlar. Onlara görevler vermek evlerinde yatırmak ve hatta etrafta gördüğü NPC’leri kasabaya davet ederek çalıştırmak istiyorlar. Ki rol ortamına cidden iyi etki edeceğini düşünüyorum.

Yayınlanan Trailer

The Elder Scrolls 6 Ne Zaman Çıkacak?

Yukarıda belirttiğim gibi oyunun ne zaman çıkacağı tam olarak belirtilmiş durumda değil. Zaten oyun daha geliştirilme aşamasında olduğundan bu bilginin verilmesi çok uzun vakitler alacaktır diye düşünüyorum. Hatta bir oyunun yapılma sürelerini de hesaba katarsak 2-3 yada 3-4 sene daha beklememiz gerecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın