Spotify Nedir? – Spotify Nasıl Çalışır?

Şu zamanda aslında bu platformu ve girişimi bilmeyen yada duymayan yoktur diye düşünüyorum. Fakat yinede merak edenler için bu makalemi hazırlamış olacağım. Bu makalemde Spotify Nedir? ve Spotify Nasıl Çalışır? Gibi başlıklara yer vereceğim. İlk başlıktan girelim ve bu arkadaş neyin nesiymiş öğrenelim, ki zaten biliyorsak da bir kez daha okumuş ve yenilenmiş olabiliriz.

Spotify Nedir?

Spotify dediğimiz arkadaş veya girişim çevrimiçi olarak internete bağlı yada bağlı olmadan sınırsızca müziklere ulaşabilmemizi sağlayan ve onları hunharca dinleyebilmemizi yine bizlere sağlayan bir platformdur. Müzik veri akışı yaratan yani internetten eş zamanlı olarak sınırsızca müzik dinleyebileceğiniz Spotify, 23 Nisan 2006 tarihinde Stokholm, İsveç’de Danie Ek ve Martin Lorentzon tarafından kurulmuştur. Şirketin genel merkezi Londra’da bulunurken araştırma ve geliştirme merkezi ise Stokholm’da bulunuyor.

Tam anlamıyla kullanıma açılması ise 7 Ekim 2008 tarihinde gerçekleşmiştir. 2008 yılının sonunda şirket yaptığı anlaşmalar doğrultusunda büyük bir zarar etmiştir. Bunun üzerine davetiye sistemi ile çalışan ücretsiz üyeliği herkese açık hale getirmiş ve bu karardan sonra servisi kullanan kişi sayısı giderek artmıştır.

Spotify Nasıl Çalışır?

Ne olduğundan kabataslak şekilde bahsettiğimize göre şimdi ise nasıl ve ne şekilde çalıştığına bakabiliriz. Burada ilk bahsetmem gereken şeyin ise Spotify servisinin bütün platformlarda bulunuyor olması. İster bilgisayarınızda isterseniz telefonunuzda kullanabilirsiniz. Peki indirdik yada zaten vardı ama hiç girmedim şimdi ne olacak. Evet şimdi ise önümüze iki farklı üyelik tipi çıkıyor bunları inceleyecek olursak; bunların birisi ücretsiz yani ‘Spotify Free’ diğeri ise aylık abonelik ile çalışan ‘Spotify Premium’ bu tipleri inceleyecek olursak.

Spotify Free Üyelik Tipi ve Özellikleri

Bu üyelik tipi adı üstünde ücretsiz olan yani sisteme kayıt olduğunuz ilk haliniz diyebiliriz. Bu şekilde kalmak için herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Merak etmeyin biraz kısıtlama ile sizde bu serviste müzik dinleyebiliyorsunuz. Peki benim özelliklerim ne, ne yapabilirim ben diye soruyorsunuzdur şimdi o halde sizin için biraz inceleyelim.

 • Müzik aralarında Spotify’ın belirlediği reklamları dinlemelisiniz.
 • Müzikleri ileri veya geri saramazsınız, bir miktar baskı altındasınız.
 • Ama istediğiniz veya sıkıldığınız zaman müziği geçebilirsiniz, tabii ki sınırlı sayıda bu hakkınız.
 • Üzücü bir haberim var ki internetin yoksa senin için Spotify’da yok dostum.
 • Ücretsiz üyelik kullandığın için, müzik kalitesini de ayarlayamazsın.
 • Geçtiğin şarkıları, geri git tuşuna basarak bir daha dinleyemezsin sadece ileriye geçebilirsin.
 • Hatırladıklarım bu kadar dostum, ama vardır elbet daha birkaç kısıtlama.
Spotify Premium Üyelik Tipi ve Özellikleri

Bu üyelik tipi aslında param çok abi benim nereye harcayacağımı bilemiyorum diyen tiplerin aldığı türdür demek isterdim. Ama öyle değil tabii ki çünkü bir şeylerin hakkını vermek lazım madem müzik dinliyorsunuz dinlediğiniz müziğin hakkını vermelisiniz. Bu üyelik tipi ise bu şartları sizlere sağlıyor, hakkını veren tayfasınız siz. Bu üyelik tipi için Spotify’ın bir sürü paketi bulunuyor ve çok fazla indirimi oluyor. Öğrenci, Aile ve Özel Günler gibi indirimleri bulunuyor ki buda zaten çok iyi fiyatlara indiriliyor. Peki ne benim özelliklerim saysana biraz diyorsanız aşağıya gelin bakalım.

 • Müzikler arasında reklam dinlemek zorunda değilsiniz, hatta dinlemiyorsunuz.
 • Müzikleri istediğiniz gibi ister ileri isterseniz geriye sarabilirsiniz, aynı yeri zibilyon kez dinleyebilirsiniz.
 • Dinlediğin müzikten sıkıldın mı? – Geç gitsin o zaman ne duruyorsun.
 • Sevdiğin müzikleri internetin olmadan da dinleyebilirsin, bunun için çevrimdışı modu açman yeterli.
 • Müzik kalitesinin dilediğin şekilde ayarlayabilirsin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın