Spordan Sonra Ne Yemeli?

Spordan Sonra Ne Yemeli?

Bir önceki yazımda spordan önce ne yemeli? konusundan bahsetmiştim. Bu yazımızda ise Spordan sonra ne yemeli? konusuna değineceğim. Sporda beslenme çok önemlidir.  Fitness yeni başlayan arkadaşlarımız bu makale ile bilgilenebilirler.

Kaslarımız spor sonrasında büyük bir yıkıma uğramakta. Spor sonrasında glikojen depolarını dolar ve protein sentezini başlar.

Kilolu ve yağlı bir vücudunuz var ise;

Kilolu ve yağlı bir vücudunuz var ise spor sonrası hemen karbonhidrat tüketmemelisiniz. Kilolu bireylerde spor sonrası karbonhidrat tüketildiğinde kaslardaki azalan glikojen deposu hemen doldurmaya başlar. Spor sonrası 2-3 saat karbonhidrat tüketilmezse vücut kaslara glikojen ihtiyacını yağlarınızı glikoza çevirerek karşılar. Buda kilo vermek yağlarından kurtulmak isteyenler için oldukça faydalı olacaktır.

Zor kilo ve zayıf biriyseniz;

Zor kilo alan ve kilosuz biriyseniz spor sonrası hemen karbonhidrat tüketimi yapabilirsiniz. Spor sonrası hemen karbonhidrat alımı insülin seviyenizi yükseltir bu sayede amino asitler hücrelerinize taşınır. Buda daha hızlı enerji kazanmanıza ve daha çabuk onarmanıza yardımcı olacaktır.

Spor sonrası karbonhidrat alımının kas gelişimine faydası yoktur. Kas gelişimini desteklemek ve onarımı hızlandırmak için spor sonrasında protein bakımından zengin olan besinleri tüketmelisiniz. Suplement kullanmıyorsanız protein ihtiyacınızı spor sonrasında yumurta, tavuk, kırmızı et gibi besinlerden alabilirsiniz.

  • Spor sonrasına kilo başı 1,0gr. – 1,5gr protein alımı ideal olacaktır.
  • Ortalama 1 yumurtada 13gr. Protein bulunmaktadır.
  • 200gr. Tavuk göğsünde ortalama 40gr. Protein bulunmaktadır.
  • 100gr. Dana etinde 19gr protein bulunmaktadır.

Kilo almak için spor yapmaktayım. Spor sonrasında 200-250 gr. Tavuk eti, 1 tabak yoğurt, 1-2 tabak bulgur pilavı – makarna, pilav yiyorum. Daha sonrasında Hardline Progainer 300ml. Süt ile 2 ölçek karbonhidrat tozu atıp içiyorum. Sizde beslenme programınızı yorum olarak aşağıdan bize iletebilir ve diğer sporcu arkadaşlarımızla paylaşabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın