Spordan Önce Ne Yemeli?

Spordan Önce Ne Yenmeli?

Spor yapanların ve spora yeni başlayanların en çok sorduğu sorulardan biridir “Spordan önce ne yenmeli? ve Spora gitmeden ne kadar önce yemek yenmeli? sorularını cevaplandıracağız.“Dolu bir mide ile spora hiç gittiniz mi? Ben sizin yerinize gidip denedim. Haraket etmek oldukça zor hale geliyor ve haraketlerinizi tam anlamıyla yerine getiremeyip spordan verim alamıyorsunuz. Bu gibi kötü durumlara düşmemeniz için bu yazı sizin için oldukça yararlı olacağını düşünüyorum.

Spordan önce yenenin ne önemi var demeyin. Dolu mide ile gittiğinizde verim alamayacağınızı söylemiştim, aynı şekilde boş bir mide ile gittiğinizde yine haraketleri tam anlamıyla yapamayacaksınız ve yine spordan veriminiz düşecek. Baygınlık gibi problemlerle karşılabilirsiniz. Ne olursa olsun spora aç gitmemeye çalışın.

Spora Gitmeden Önce Ne Yemeli?

Spora gitmeden önce yiyebilecekleriniz listeleyelim.

  • Karbonhidrat bakımından zengin besinler. (Bulgur pilavı tercih ediyorum.)
  • Badem, ceviz, kuru üzüm (Sindirimi yavaş olduğu için uzun süre tokluk hissi yaratabilir.)
  • Muz (Spor sırasında terleme yolu ile kaybedilen potasyumu geri kazanmanızı sağlar ve enerji bakımından iyidir.)
  • Kuru Üzüm (Vitamin bakımından oldukça zengin bir besindir. A,B1,B2,B6, C Vitaminleri, demir, organik asitler, fosforik asit, kalsiyum gibi birçok mineral ve vitamini içerir.

Spordan Ne Kadar Zaman Önce Yemek Yenmeli?

Spora tok ve aç karınla gitmenin etkilerinden bahsetmiştik. Peki spora gitmeden ne kadar önce yemek yenmeli? sorusuna da cevap verelim. Spordan 1-1.5 saat önce yemek yiyebilirsiniz. Tam ideal olacaktır. Ne çok aç, ne çok tok şekilde spora gidebilir ve verim alabilirsiniz.

Spordan 1.5 -2 saat önce pilav, bulgur pilavı, makarna yemeyi tercih ediyorum. Yanında ufak bir tabak yoğurt. Spor sırasında problem çekmiyorum, sizde bu şekilde beslenerek veya beslenme türünüzü yorum atarak bizimle paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın