Sporcular Neden Yumurta Sarısı Yemez

Sporcular Neden Yumurta Sarısı Yemez

Merhaba bugünkü yazımızda sizlere Sporcular Neden Yumurta Sarıcı YemezFitness ve Yumurta Sarısı Vücut geliştirme sporunda önemli bir yere sahip olan yumurta, sporcular tarafından çok fazla tüketilmektedir. Sporcular sabah uyandıktan akşama kadar gün içerisinde çok fazla yumurta tüketebilirler.

Yumurtanın beyazı bazı sporcular tarafından daha çok tüketilip, sarı kısmı ise tüketilmemeye çalışılmaktadır. Bu tamamen kişisel bir görüştür. Bildiğimiz kadarıyla bununla ilgili bir bilimsel araştırma yoktur. Fakat şunu söyleyebiliriz ki yumurtanın protein değeri %60’ı beyazında geri kalan %40’lık kısmı ise yumurtanın sarısında bulunmaktadır. Yüzde 40’lık kısmında sadece protein değil, yumurtanın tüm yağ deposu bulunmaktadır.

Sporcular Neden Yumurta Sarısını Yemezler?

Diyet Programı

Bunun çok farklı sebepleri olabilir. Bizim söyleyebileceğimiz sebeplere gelirsek, sporcu diyetdeyse, definasyon dönemindeyse (Definasyon Nedir?) yumurtanın sarısını tüketmek istemeyebilir. Yumurtanın büyük yağ kısmı sarısında bulunmaktadır. Bu yüzden tüketmek istemeyebilirler.

Daha Fazla Yumurta Yemek İçin

Diğer bir görüş ise çok fazla yumurta yemek isteyen sporcular için geçerli. Örnek vermek gerekirse kahvaltıda 4 yumurta haşladınız ve 4 yumurtayı zorlayarak yediniz bitirdiniz. Fakat sarısını çıkarılmış bir şekilde 10-12 yumurta yiyebilirsiniz. Yumurtanın sarısı sizi tıkayabilir. Sarısını israf etmeden çıkarıp sokak hayvanlarına veya evde kullanılmak üzere bir kenara ayırabilirsiniz.

Sivilcelenme

Başka bir sebep ise sivilcelenme diyebiliriz. Bu tamamen kişisel bir durumdur. Ben yumurtayı sarısıyla beraber her gün tüketiyorum ve sivilcelenme oluştuğunu gözlemliyorum fakat bu durum sizde olmayabilir. Özellikle yağlı vücutlarda bu durum gözükebilir. Bunu deneyerek görebilirsiniz, buna göre sarısını çıkartıp bir süre sadece beyazını yiyerek devam edin yine sivilcelenme varsa beslenme programınızda sebze ve meyve’ye yer vermiyor olabilirsiniz.

Yumurtanın Besin Değerleri

Besin Elementi Bütün Beyaz Sarı
Enerji (Kkal) 75 17 59
Protein (g) 6,25 3,52 2,78
Yağ 5 0 5
  • Bu yazımızda Fitness ve Vücut Geliştirme sporcularının neden yumurta yemediklerini açıklamaya çalıştık. Gözlemlerinizi bizimle paylaşarak bizlere ve diğer ziyaretçilere faydalı olabilirsiniz. Görüş ve yorumlarınız bizler için çok değerli. Aşşağıdan yorum yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın