SpaceX ve Tesla Facebook Hesaplarını Kapattı

Geçtiğimiz günlerde Whatsapp’ın kurucusu olan Brian Acton’un Twitter’da “Facebook’u silmenin zamanı geldi.” dediği gönderiye Elon Musk, “Facebook Ne?” gibi bir cevap vermişti. Bunun ardından bir Türk tarafından Elon Musk’a atılan tweet sonrası Musk, Facebook’daki SpaceX ve Tesla sayfalarını kapattı.

Peki bu olay nasıl ve neden oldu onu anlatalım. Son dönemlerde gündemde olan Trump kampanyasına destek olmak nedeniyle suçlanıyor Facebook, ve zannediyoruz ki bu suçlamalarda doğru. Peki merak edenler için bu suçlama ne neden bu kadar büyüdü buna cevap verelim.

Facebook’a dair suçlamalar insanların kişisel bilgilerini Amerikan İstihbarat Kurumu ile paylaşması olduğu yönünde. Peki “Nerden çıktı bu suçlama olayı?” sorusunu inceleyecek olursak;

Cambridge Analytica şirketi tarafından 50 milyon Facebook kullanıcısının verilerinin etik olmayacak bir şekilde çalındığını ve bunun da ABD’deki seçimlerde Donal Trump’ın iktidara gelmesi için kullanıldığını açıklanmıştı. Tabii haliyle buda büyük bir ses uyandırdı ve sosyal ağ olan Facebook’a karşı büyük bir kampanya düzenlenmiş oldu.

Gelelim asıl konumuza…

Tüm bunlar yaşandıktan sonra Whatsapp’ın kurucu olan Brian Acton’un büyük desteği ile Elon Musk’da olaya el attı daha sonra olanlar oldu. Birlikte adım adım inceleyelim.

Brian Acton’un attığı tweet

Acton attığı tweet’de “Facebook’u silmenin zamanı geldi.” yazılı bir paylaşımda bulundu.

Brian Acton'un facebook tweeti
Brian Acton’un Tweeti

Tabii Whatsapp’ı her ne kadar satmış olsa da hala hatırı sayılır bir hayran kitlesi olduğu için kampanya büyüdü ve Elon Musk abimize kadar geldi.

Elon Musk’ın Bu Tweete cevap veriyor ve olay başlıyor

Musk’ın tweete “Facebook Ne?” gibi bir cevabı oluyor. Daha sonra @serdarsprofile kullanıcı adını kullanan kişi Elon Musk’a “Eğer adamsan Facebook’daki SpaceX sayfasını silersin” cevabını verdi. Daha sonra ise Musk’dan cevap gecikmedi SpaceX’in Facebook sayfasının olduğundan haberi bile olmadığını ve kapattıracağını söyledi.

SpaceX ve Tesla Sayfalarının Kapanmasında Etkin Rol Oynayan O Tweeet
SpaceX ve Tesla Sayfalarının Kapanmasında Etkin Rol Oynayan O Tweeet

Tabi dediği gibi oldu da SpaceX ve Tesla’nın Facebook sayfaları kapatıldı.

Bu olay sonrasında toplamda 5 milyon takipçileri olan iki sayfa kapatılmış oldu. Musk’ın hesapları kapatmayacağını düşünen Türk twitter kullanıcısı @serdarsprofile ise aşağıdaki gibi tweetler attı;

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın