SpaceX İnternet Projesi

Geçtiğimiz hafta Salı günü 6 Şubat 2018 tarihinde Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketi dünyanın en güçlü roketi olan Falcon Heavy’i ateşleyip 2/3 oranında başarılı olmuştu. Şimdi ise SpaceX firması Elon Musk’ın 3 yıl önce duyurmuş olduğu küresel İnternet projesi için kolları sıvadı. Bu proje için ilk uydunun, Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatılması bekleniyor.

Uzay dalında durgunlaşmış teknolojiyi canlandıran SpaceX şirketi şimdi ise küresel iletişimi sağlayan İnternet üzerinde çalıştıkları projenin ilk adımını atacak. 6 Şubat 2018 tarihinde uzaya gönderilen Falcon Heavy’de kullanılan Falcon 9 roketleri şimdi ise bu projenin bel kemiği olacak.

SpaceX şirketi bu proje için kullanacakları uydulara Starlink adı vermiş. Starlink uyduları dünyanın tüm çevresini kaplayacak ve hızlı İnternet ucuz fiyattan sunulmasını sağlayacak. Elon Musk ise 2015 yılında bu proje ile ilgili olarak şunu dile getirmişti;

“Bu sistemin tamamını oluşturmak için 10 – 15 milyar dolara veya daha fazlasına ihtiyacımız olacak. Ağı kullanacak kullanıcıların ise alacakları terminal çeşidine göre 100 ile 300 dolar arası bir fiyat ödemesi gerekiyor. Buradan gelecek olan gelir ise Mars’a kuracağımız şehrin fonunu yaratacak. Yani büyük çerçeveden bakarsak ve Mars’a şehir kurmak için ne gerektiğini sorarsak bunun cevabı tabii ki çok fazla para olacak. Bu yüzden Mars’a şehir kurmak için para kazandıracak şeylere ihtiyacımız var.”

Starlink Ateşlemesi 17 Şubat 2018 Tarihinde Gerçekleşecek

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssünde 17 Şubat 2018 tarihinde bir lansman gerçekleşecek. Bu lansman da SpaceX’in Mircosat 2A ve 2B olarak ifade ettiği prototip Starlink uydusunun yanında PAZ adı verilen bir uydu gönderilecek. Falcon 9’un ana yükü 3bin tonluk PAZ uydusu olurken ikinci yük ise Starlink uydusu olacak. PAZ olarak bahsettiğim şey ise İspanyol Gözlem Uydusudur. Falcon 9 işini başarı ile bitirdikten sonra diğer Falcon 9’lar gibi yeryüzüne geri inecek.

SpaceX şirketinin iş planı ise şu şekilde, 2020 tarihinde gönderdikleri Starlink uydularını sınırlı sayıda olmak kullanıma sunmak. Sanırım test aşaması oluyor bu kısım. Starlink uyduları bu tarihten itibaren hızla dünyanın etrafını sarmaya başlayacak ve sonunda Dünya çevresinde 4.425 uydu olduğunda projenin tamamlanması bekleniyor.

Rakipler olmazsa olmaz…

Projenin detayları ise oldukça gizli tutuluyor çünkü SpaceX’in küresel İnternet sistemi projesinde farklı rakipleri bulunuyor. Bunlardan en ağır basan rakibi ise OneWeb şirketi. OneWeb şirketi bu sistem ve alanın inşası için Airbus gibi şirketler ile anlaşma sağladı bile. OneWeb kadar güçlü olmasa da başka rakipleri de var tabii ki bunlar şu şekilde; Boeing, SES, O3b, Viasat, Telesat ve Leosat gibi şirketlerde aynı zamanda SpaceX’in rakibi durumunda.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın