SpaceX Falcon Heavy Roketini Fırlattı

SpaceX Falcon Heavy Fırlatıldı

Elon Musk’ın sahip olduğu SpaceX şirketi dünyanın en güçlü roketi olan Space X Falcon Heavy Roketini fırlattı. Bu fırlatma işlemi 06 Şubat 2018 tarihinde Türkiye saati ile 23:45’de gerçekleşti. Falcon Heavy’den kısaca bahsetmem gerekirse 1 ana ve 2 yardımcı Falcon 9 roketinin olduğu yani toplamda 3 roketten oluşan bir uzay roketi kendileri.

Falcon Heavy ile ilgili daha fazla bilgi için Bkz : SpaceX’in Falcon Heavy Denemesi

Evet Falcon Heavy’nin önceden planlanan fırlatma zamanı ise Türkiye saati ile 22:30’du fakat gelişen hava şartlarından dolayı kalkış işlemi iki kez ertelendi. En son 23:45’de hava şartlarının iyileşmesi ile Falcon Heavy uzaya fırlatıldı. Bu anları canlı olarak SpaceX’in resmi kanalından takip ederek izledim gerçekten heyecanlı bir andı. Bir nesil Apollo 11’in uzaya gönderilmesine şahitlik etmişti şimdi ise bir nesil böylesine büyük bir roketin uzaya gönderilerek geri indirilmesine şahitlik etti.

Space X Falcon Heavy Fırlatıldı mı?

Geri sayım 10, 9, 8, 7, 6, 5….. Launch!

Falcon Heavy fırlatıldı ve en ucundaki kapsül kısmında ise Elon Musk’ın kendi kişisel aracı Tesla Roadster vardı. Canlı yayını izleyenler bu aracın içerisinde bir astronot mankeni gördüler bu manken ise SpaceX’in tasarladığı astronot kıyafetini sergilemek aslında. Bu tulum ise sıradan astronot tulumlarından çok daha hafif ve bir o kadarda işlevsel durumda.

Falcon Heavy Ne Zaman Fırlatıldı?

Falcon Heavy roketleri ateşlendi ortalığı kocaman bir ateş bulutu kapladı o koca cüsseli roket “Evet ben uçabiliyorum!” der gibi hızla yükselerek gökyüzünde küçülmeye başladı. Yukarıda da bahsettiğim gibi Falcon Heavy 3 roketten oluşuyor.

Kalkıştan belli bir süre sonra ana roket yanında bulunan yardımcı roketler ayrılarak tekrardan yeryüzüne indiler. Buraya kadar her şey güzeldi ve 2 Falcon 9 sorunsuz şekilde geri indi. Bu anı canlı olarak izlemek gerçekten muhteşemdi. SpaceX bunu zaten yapabiliyordu ama bir sorun vardı.

Ana roket ise aracın bulunduğu kapsüle biraz daha eşlik ederek dünya yörüngesinden çıkmasına yardımcı olarak geri dönecekti. Ayrılma işlemi tamamlandı ve Pasifik Okyanusu üzerinde bulunan kendine ayrılmış platformun üstüne inmesi gerekiyordu. Ama ne yazık ki bu canlı yayında gösterilmedi.

Tahmin ediyorum ki ana motorun inmesinde bir sıkıntı oluştu ve bu yüzden yayın kesildi. Canlı yayının 38. Dakikasının 27.Saniyesinde “We lost the center core” diye bir cümle duyuldu.  Bu cümleyide Türkçeye “Ana hücreyi kaybettik” olarak çevirebiliriz ve bundan sonra platformda bulunan kamerayı gri bir sis kaplaması daha sonra yayının gitmesi aklımızda sorular bıraktı. Elbette resmi açıklamalar gelecektir fakat benim fikrimce başarılı bir iniş gerçekleştirilemedi.

SpaceX firması 2018 yılı için NASA ile 2 farklı Falcon Heavy anlaşması imzalamıştı. Bu anlaşmalar bugün yapılan ki gibi test fırlatışı falan da değil gerçekten Falcon Heavy’nin pürüzsüz olarak sağlam bir şekilde fırlatılıp geri indirilmesi için yapılmış bir anlaşmaydı.

Ana roket ile ilgili yeni bilgiler geldikçe sizlerle paylaşacağım fakat kendi fikrim başarılı bir fırlatma olmadığı yönünde.

Fırlatılma Anında SpaceX şirketinin YouTube hesabından yayınlanan canlı video;

3 Comments

  1. Gerçekten insanlık için bilim çok önemli bir gün vay bee. Adamlar neler yapıyor bir de bize bak nelerle uğraşıyoruz. Bilime hiç bu kadar önem verebilecek miyiz acaba?

  2. Ana roket Atlas Okyanusunun açıklığına 482Km hızla çakılmış durumda bununla ilgili haber de gün içerisinde siteye eklenicek. 🙂

Bir yanıt bırakın