Solar Apex – Solar Apex Nedir?

Öncelikle konuya şöyle girelim “Dünya’nın Kaç Farklı Hareketi Vardır?” sorusuna verilen cevapları inceleyelim. Bu soruya verilen cevaplar ise “Kendi Etrafında” ve “Güneş Etrafında” şeklinde olacaktır. Hatta bir kısım insan dünyanın kendi etrafında döndüğünden bihaber bile olabilir. Fakat Dünyamızın genellikle herkesin bilmediği ve okullarda öğretilmeyen bir hareketi daha bulunuyor. Bu harekete ise “Solar Apex” adı verilmiş durumda peki “Solar Apex Nedir?” sorusunu incelediğimizde neler ile karşılaşacağız gelin birlikte buna bakalım.

Solar Apex Nedir?

Öncelikle bu iki kelimenin anlamlarına bakalım daha sonra birleşerek oluşturdukları anlama gös atalım. Apex kelimesi doruk, zirve, güç anlamlarını taşıyor, Solar ise güneş anlamına gelmektedir. Bu iki kelime birleştiğinde ise “Güneş hareketinin hedef noktası” anlamına gelmektedir. Kısaca bakmak gerekirse “Güneşin Sürüklenmesi” tabirini kullanabiliriz.

Astronomik olarak Güneşin belirli bir eksende ilerlemesine Solar Apex adı verilir. Peki bu olaya biraz daha geniş açıdan bakarsak şöyle bir durum ortaya çıkıyor; dünyanın ve diğer gezegenlerin güneşin çekim etkisinin altında kalarak saniyede 20Km hızla gittikleri çizgiye bu adı veriyoruz.

Bu olay araştırılıp fark edilmeden önce şuna inanılırdı; Dünya güneş etrafında saniye de 30Km’lik bir hızla döner ve uzayda olduğu yere geri döner. Bunun bir kısmı gerçek tabii ki örneğin dünyamızın güneşin etrafında helezoni hareketleriyle dönüyor olması gerçek kısmı oluyor. Ama yanlış olan kısmı ise tekrardan uzayda olduğumuz yere dönmemiz idi, uzayda asla bulunduğumuz noktada bir kez daha bulunamıyoruz. Bunun sebebini yine güneş sisteminin adeta bir yere çekiliyormuş gibi belli bir yörüngede gidiyor oluşu ile açıklayabiliriz.

Fakat şöyle bir olay gerçekleşti koordinat okumalarında hatalar tespit edilmeye başlandı ve bu hataların nedeni araştırıldı. Bunun nedeni ise güneş sisteminin uzayda hareket halinde olmasıyla açıklanabiliyordu.

Örnek ile anlatmak gerekirse 2005 yılında okunan bir koordinat’ın X değeri: 489.5257, Y değeri ise: 985.2121 olduğunu düşünelim. 5 yıl ya da 10 yıl sonra bu koordinatlar yeniden okunuyor ve küçük çaplı hatalar olduğu tespit ediliyor. Bu hatalar 10cm veya 5cm’lik bir hatalar olsa da genele vurduğumuzda çok büyük hatalar ortaya çıkarıyor.

Buraya kadar olan kısım bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıkan kısımlardı. Şimdi gelelim ve Kuran-ı Kerim’deki bazı ayetlere bir bakalım.

Kuran-ı Kerim’den Faydalanacak Olursak

Enbiya Suresi 33. Ayet

O, geceyi, gündüzü, güneşi ve ayı yaratandır. Her biri bir yörüngede yüzmektedirler.

Yasin Suresi 38. Ayet

Güneş kendisine ait yerleşik bir düzene göre (yörüngesinde) akıp gider. Bu, çok güçlü ve her şeyi bilen Allah’ın takdiridir.

Solar Apex Olayı İle İlgili Bir Video

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın