Sivilce(Akne)’den Kurtulma Yolları

Birçoğumuzun ya da hemen hepimizin sorunlarından birisidir bu sivilce dediğimiz kendini bilmezler. Çoğu insan ergenlik döneminde bu arkadaşlarla baya içli dışlı olmuştur, bazı insanlarda ise ergenlik döneminde bir tane bile çıkmamıştır. Neyse konumuz ergenlik değil konumuz bu kendini bilmez deli arkadaşlardan nasıl kurtulacağımız. Öncelikle “Sivilceler Neden Oluşur?” bunu biraz deşmemiz gerekiyor.

Sivilceler Neden Oluşur?

Sivilce oluşumunun aslında birçok nedeni bulunuyor fakat sivilceler genel anlamda cildimizdeki gözeneklerin yağlar ve ölü deri parçacıkları tarafından kapanmasıyla oluşurlar. Bununla birlikte hormonlar, ilaçlar ve beslenme düzeni de sivilce oluşumda aşırı etkilidir. Örneğin sporcularda aşırı protein kullanımında sivilce sayısı artmaktadır. Neyse yeter bu kadar sivilce çıkardığımız kurtulalım şunlardan artık.

Sivilcelerden Kurtulma Yolları

Bu gizli sırrı siz değerli üyelerimizle paylaşıyorum değerini bilin çok fazla sağa sola yaymayın aman diyorum. O zaman sırayla sizlere bu sırlardan bahsedelim.

Cilt Temizliğinize Önem Verin

Sivilce oluşumunu önlemek amacıyla atmanız gereken temellerden birisidir. Cilt temizliği oldukça önemlidir bu yüzden cildinizi çok fazla tahriş etmeden sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa yıkamalısınız. Bu işlemi düzenli olarak uygulamanızda tıkanmış olan deri gözenekleri açılacak ve sivilce oluşumunu engelleyecektir.

Kullandığınız Kozmetik Ürünlerine Dikkat Edin

Kullanmış olduğunuz nemlendirici veya fondöten gibi kozmetik ürünlerinin cildinize uygun olduğundan emin olun. Bunun yanında ürünlerin sivilceyi besleyici ürünler olmamasına dikkat edin çünkü zaten yağlı bir cilde dışarıdan bir yağ eklentisi yapmak istemezsiniz.

Sivilcilerinizi Sıkmayın

Yüzünüzde yada herhangi bir yerinizde baş gösteren sivilceleri sıkmayın her ne kadar zor ve sabretmesi kolay olmayan bir durum olsa da sıktırmak sizin zararınıza olabilir. Çünkü sıktırılan sivilceler teninizde yara izleri bırakabilir veya içleri iltihaplanabilir bunu da hiç kimse istemez.

Cildinizi Düzenli ve Sık Olarak Nemlendirin

Bunun için cildinize uygun nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Yada buhar banyolarını tercih edebilirsin çünkü buhar gözenekleri açarak cildinizin nefes almasına yardım eder.

Uyku Düzeninize ve Saatine Dikkat Edin

Uyumayı neden seviyoruz sanıyorsunuz, her şeyin bir sebebi vardır. Derin ve düzenli uykular cildin ve hormonların yenilenmesini sağlıyor günde en az 7 saat uyumaya özen gösterin.

Tabii ki Olmazsa Olmaz Bol Miktarda Su Tüketin

Su tüketmek cildin esnekliğini arttır ve gözeneklerde bulunan pislik ve fazla yağların dışarıya atılmasını sağlar.

Kadınlar İçin Gelsin Buda Uyumadan Önce Makyajınızı Mutlaka Temizleyin

Ne demiştik uyumak cilt yenilenmesi için çok önemliydi. Makyajla uyuduğunuzda ise cildiniz nefes alamaz ve kendini yenileyemez buda sivilceden ziyada çeşitli cilt hastalıklarına neden olabilir.

Bu gizli sırlardan sizlere bahsettiğime göre artık yazımı gönül rahatlığı ile bitirebilirim. Merak ettiğiniz sorular için ya da fikirlerinizi bizimle paylaşmak için yorum atabilirsiniz. Yorumlarınız bizler için önemlidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın