Sedat Kapanoğlu Kimdir?

Sedat Kapanoğlu Kimdir?

Birçoğumuzun Ekşi Sözlük ile tanıdığı Sedat Kapanoğlu, 21 Aralık 1976 yılında Eskişehir’de doğmuştur. Beş kardeşin en küçüğüdür. Kendi sözleriyle “Hevesli bir programcı” olarak tanıyoruz onu. İlk okul 3. Sınıfta bilgisayar ile ilgilenmeye başladı. İlk programlama hatasını o zaman yaptığını söylüyor.

1993 yılında liseden mezun olmuş ve ilk denemesinde o zaman ki sınav sistemi olan ÖSS’yi kazanamamıştır. Sedat Kapanoğlu bu durumu şöyle dile getiriyor ;

“ÖSS çok ilgimi çekmiyordu o zamanlarda kendimi bilgisayarlara o kadar çok kaptırmıştım ki ÖSS’ye pek vakit ayıramadım, çalışmadım. – eTohum 2010”

Yine 1993 yılında bir firmaya girdi ve geleceğin hasta takip yazılımı olacağını iddia ettikleri bir yazılımı geliştirmeye başladılar ve hiç satmadı.

1994 yılında ise kişisel olarak profesyonel bir hasta takip sistemi geliştirdi. Şirketle beraber geliştirdikleri program ile alakalı şöyle düşünmüş;

“Eğer bu program satmıyorsa pahalı olabilir, şimdiki programı çok ucuz yaparsam çok satar.” Gibi bir düşünce ile ilerlemiş ve programı $5’dan satışa sunmuş. Programın adını ise Microsoft’dan örnek olarak “Hasta1.0” koymuştur. Programın PcWorld Türkiye dergisinde tanıtımı çıkmasına rağmen hiç satmamıştır.

1995 yılında ShareWare yazılımlar geliştirmeye başladı. Meteoroloji Genel Müdürlüğünün istasyonlardan veri aktarımı sağlaması için bir protokol tasarladı ve yazılımını geliştirdi. Bunun karşılığında $300 aldığını ve bu parayla ise bilgisayara ses kartı aldığını söylüyor.

1996 yılında ShareWare yazılımlara daha fazla ilgi duydu ve tanınmaya başladı. O dönemde o kadar çok yazılım geliştiriyordu ki PcWorld Türkiye dergisinin “Alaturka 90 En iyi 10 ShareWare” adlı disketinde bulunan 6 program Sedat Kapanoğlu’na aittir.

1997 yılında Bilkent Üniversitenin düzenlediği bir yarışmaya katılmış ve bu yarışmadan diskalifiye olmuştur. Aynı yıl içerisinde ODTÜ(Orta Doğu Teknik Üniversitesi)’nün düzenlediği programlama yarışmasına katılmıştır. Bu yarışmaya toplam 40 grup Üniversiteli katılmış Sedat Kapanoğlu kişisel olarak katılıp 3. olmuştur. Bu yarışmaya Ankara dışından katılan tek Üniversite olarak Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim İktisat Fakültesini derece kayıtlarına geçirmiştir.

Ekşi Sözlük…

1999 yılında ise Ekşi Sözlüğü geliştirmiştir. Açık Öğretim İktisat Fakültesinde iki yıl üst üste kaldığı için askerlik kağıdı gelmiş ve askerliğe çağrılmıştır.

Askerliğe gitmemek için 2000 yılında Doğuş Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği kazanmıştır ama ilk sene devamsızlıktan kalmıştır.

2001’de ise Microsoft’dan iş teklifi gelmiştir fakat Üniversite mezunu olmadığı için ABD’ye gidememiştir.

2002 yılında Ekşi Sözlük kitabını çıkarttı.

2004 yılında yeniden Microsoft’dan iş teklifi geldi ve İstanbul’da yapılan görüşmelerden sonra iş teklifini kabul etti.

2007 yılında Microsoft’dan kazandığından çok Ekşi Sözlükten kazanmaya başladı ve 2009 yılında Microsoft’dan ayrılarak Eksi Sözlük için Türkiye’ye yerleşti.

2015 yılında Ekşi Teknoloji ve Bilişim A.Ş’deki yönetim kurulu başkanlığı dahil olmak üzere sözlük yönetiminden ayılarak ABD’ye yerleşti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın