Sarıcakaya Dağküplü – Hazırlık

Bu seferki gezi yazımda Eskişehir’in Sarıcakaya ilçesine bağlı Dağküplü mahallesinden bahsedeceğim. Öncelikle buraya nasıl ulaşılır bundan bahsedelim…

Şimdi sizlere şuraya bir harita bırakayım.

 

Haritaya göre Eskişehir’in merkezi olarak kabul edilen yerden yolculuğumuza başladığımızda varış noktamız olan Dağküplü Mahallesine ulaşmak için yaklaşık olarak 35Km yol gitmemiz gerekiyor.

Yol durumları …

Yol durumlarından da biraz söz etmem gerekiyor sanırım güzergahın bazı yerlerinde yol genişletme çalışmaları yapılıyor bu pek bir sorun teşkil etmez fakat varış noktamıza yaklaşmaya başladıkça güzergahımız uçurum kenarlarında seyrediyor. Buralardan geçerken sağ tarafa fazla yaklaşmayın isterseniz çünkü canınızı pazarda bulmadınız diye düşünüyorum. Yolların yapım tarihi bayağı eskilere dayanıyor bu yüzden uçurum kenarına yapılırken herhangi bir destek falan da koyulmamış ve aşağıya kayabiliyor. Yani mümkün oldukça sol şeride yakın seyrederseniz kazasız belasız yolculuğunuzu tamamlarsınız.

Yolları ve deli virajları, sakin ve dikkatli bir şekilde geçtikten sonra Dağküplü tabelasını görüyoruz bu da demek oluyor ki dağların eteğinde muhteşem bir yerde oksijeni temiz ve kışın en çetin zamanlarında bile çok soğuk olmayan bu yere hoş geldiniz.(Soğuktan bahsetmişken ben Eskişehirli biri olarak Eskişehir’in kuru ayazı ile kıyaslıyorum.  🙂 ) Mahallenin içerisine ilerledikçe dağın yamacına yapılan topraktan evleri göreceksiniz eski durmalarına rağmen içleri hala sağlam. Bu evlerin en güzel yanı ise tabanlarının tahta olması zeminde yürüdükçe gacır gucur ötmesi ve çamur yapısıyla çabuk ısınması sanırım.

Dağküplünün Merkezi…

Yolda ilerledikten sonra ilk dönüşte yarısı bakkal yarısı kıraathane olan bir yer var. Buradan gerekli alışverişlerinizi yapabilirsiniz. Çoğu şey burada mevcut ama elbet lazım olup da bulamayacağınız şeyler olacaktır. Hemen arkanızı dönün ve caminin olduğu yere çıkan bir yol göreceksiniz. Bu yoldan yukarıya doğru dimdik çıkın ve camiyi biraz geçtikten sonra kapısında bir sürü tüp olan ikinci bir bakkal göreceksiniz. Bu bakkal tonton bir amcamıza ait eğer kapalıysa kapının yanındaki zile basarsanız saniyeler içinde gelecektir. Bu amcamızın bakkalında ne ararsanız var hatta kendi küçüklüğümdeki bazı oyuncakları bile gördüm desem yerinde olur sanırım.

Burada gerekli alışverişlerimizi yaptıktan sonra yazarbey ekibi olarak kalacağımız yere doğru yola çıkıyoruz. Mahallenin merkezinden yaklaşık 5Km kadar daha yol aldıktan sonra Mahalle halkının Tarlalık dediği kısma ulaşıyoruz. Tarlalık alana ulaştığımızda yolun sol kısmında otobüs durağının yanında bir çeşme göreceksiniz, bu çeşmeden biraz su içmenizi öneririm yazın en sıcağında bile bu çeşmeden buz gibi su akarmış ve akan bu su insanı kandırmazmış içtikçe daha fazla susar ve daha fazla su içermiş siniz.

Çeşmeye geldikten sonra arabamızı park ettik ve dağın yamacına kalacağımız eve doğru yayan adımlarla yola koyulduk.

Bir sonraki bölüm için Bkz: Sarıcakaya – Dağküplü 1. Gün

1 Trackback / Pingback

  1. Sarıcakaya – Dağküplü 1.Gün | Yazarbey

Bir yanıt bırakın