arama

Sanal Ofis Nedir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Serkan Erdoğan
  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
    Loading...

Uzun süredir Girişim kategorisinde yazı yazmadığımı fark ettim ve bu yazımda Sanal Ofis kavramını sizler için açıkladım. Ayrıca yazının ilerleyen kısımlarında Sanal Ofis Yasal mıdır? sorusuna de cevap vermiş olacağım.

Ülkemizde girişimciliğin ve freelance çalışmanın artması ile birlikte bu sektör biraz daha uygulanır ve desteklenir bir hale gelmeye başlamıştır.  Tabii ki buna teknolojik gelişmelerde zemin hazırlamış bulunmaktadır. Girişimler genelde genç insanlar tarafında oluşturuluyor ve bu işlere giriştiklerinde büyük bir finansal kaynakları olmuyor Sanal Ofis kavramı da burada hayatımıza giriyor. Düşük bütçe ile şirket binası kurmak diyebiliriz bu kavrama fakat şimdi sizlere daha geniş şekilde açıklayacağım.

Sanal Ofis Nedir?

Sanal ofis, sürekli olarak ofiste olmanızı gerektirmeyen ve ofisinizi uzaktan yönetebilmenin anlam kazandırdığı bir kavramdır. Sanal ofisler’de sizin adınıza yasal bir adres oluşturulur ki bu şirket vs. kurulmasın durumda en gerekli şeylerden birisidir. Size ait bir telefon numarası çıkartılır ve mail adresleri oluşturulur. Siz bir kere bile ofisinize gitmeden sadece sekreterler tarafından şirketinizin idare edilmesi anlamına gelmektedir.

Türkiyede bu hizmeti sunun çok fazla şirket bulunuyor. Bu şirketler yalnızca Sanal Ofis işi yapıyorlar ve aylık belli ödemeler karşılığında sizin için bir yasal adres veriyorlar, telefon numarası tahsis ediyorlar ve sekreterler sizin adınıza gelen çağrılara bakıyorlar. Gerektiği taktirde çağrıları sizin verdiğiniz bir numaraya yönlendiriyorlar. Ayrıca bütün bunlara ek olarak şirketiniz adına yada şahsınıza gelen kargoları teslim alıp, kargo gönderebiliyorlar.

Tabii çoğu hizmeti de bunlarla beraber vermektedirler sınırsız internet, sıcak içecekler ve yemek gibi şeyleri kapsayan hizmetleri de bulunmaktadır. Ayrıca yaptığım araştırmaya göre Türkiye’de bu işi ulusal çapa taşımış olan şirketlerde mevcut, örneğin İstanbul’da bir ofisiniz var ve yurt dışı seyahati yapıp oradaki bir müşteriniz ile toplantı yapmanız gerekmekte bu durumda yurt dışında olan ofislerden birinde toplantınızı gerçekleştirebiliyorsunuz. Belki sizler bu kavramı ilk defa duyuyorsunuz fakat Türkiye’de ciddi bir derecede kullanılıyor durumda olduğunu gördüm. Peki şimdi bir girişimde bulunacağız ve bizi aslında sağladıklarından çok yasal olup olmaması durumu ilgilendiriyor şimdi ise bu durumu inceleyelim.

Sanal Ofis Yasal mıdır?

Ülkemizde şirket kurmak için sabit bir tebligat adresinin gösterilmesi gerekmektedir. Bu adres isterse klasik bir ofis olsun veya sanal ofis olsun aslında pek ilgilenilmiyor çünkü bu adrese tebligat yapılabilmesi yeterli oluyor. Bu bağlamda incelendiğinde Sanal Ofis Kavramı Yasal olan bir durumdur bunda herhangi bir yasa dışı bir şey görülmüyor. Zaten tebligat adresi verildiğinde vergi dairesinde çalışan bir memur adresin doğruluğunu teyit etmek için adres yoklaması yapmaktadır. Bu durumda ofiste olmadığınız halde randevulaşarak adresin yoklaması yapılıyor ve şirketiniz tam anlamı ile kurulmuş oluyor.

Sanal Ofisi Herkes Kullanabilir Mi?

Bunu aslında evet olarak cevaplamak biraz güç oluyor çünkü bazı meslek odaları bu konuda kısıtlama getirmiş durumda. Örneğin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler odası ve TURYAP bu konu hakkında meslektaşlarına kısıtlama getirmiş durumdadır. Bu dallarda iş yapanlar malesef sanal ofis kullanamıyorlar. Ayrıca sürekli ofiste olarak müşterileri ile görüşen ve işlerini oradan yürütecek kişiler içinde sanal ofis kavramı uygun değildir. Bunun için hazır ofis kavramı incelenmesi gerekmektedir.