Rusyada Eğitim Sistemi

Rusya’da Eğitim

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Rusya ve Rusya’da ki Eğitim Sisteminden bahsedeceğiz. Rusya hakkında nereden bilgi sahibisin diyeceksen bu yazıyı ben değil internet’de Whatsapp gruplarından tanıştığım bir arkadaşım yazdı ve bana gönderdi.

Rusya da eğitime önem veriyorlar yani bana göre, mesela kreşe çocuklar yaklaşık iki yaşında falan başlıyorlar çocuk tuvalete kendi gidebildiğinde gönderiyorlar. Kreş işte sabah 8’den akşam en fazla 18:00’a kadar değişiyor bazı yerlerde tabi ama çoğu yerde saati bu çünkü ailelerin çalışma saati genelde 17’ye kadar, aile çocuğu gelip alasıya kadar kreşte zaman geçiriyor.  6-7 yaşlarında çocuk okumayı yazmayı öğrendikten sonra okula başlıyor 1-4 ilk okul olarak geçiyor 5-9 orta okul ve 10-11 lise yani tek okulun içinde 11 yılda okulu bitiriyorsun. Ya da şöyle bir şey yapabiliyorsun 9. Sınıfta sınavdan sonra meslek lisesine gidip okuyabiliyorsun.

Rusya’da Lise Sistemi

Sınav sistemi de şöyle iki zorunlu ders var 9. Sınıfta matematik ve Rusça 2 ve daha fazla seçmeli yani eğer meslek lisesine gideceksen orada okuyacağın meslek senden hangi dersleri istiyorsa onları vermelisin. Ne kadar hocalar sınavların zorluğu hakkında korkutsa da  çok basit aslında. 11. Sınıfta da benzeri oluyor iki zorunlu Rusça ve matematik ama yıl geçtikçe sistem değiştiğinden dolayı benim sınava girdiğim yıl matematiği ikiye bölmüşlerdi zor ve kolay yani ilkinde öyle basit matematik soruları soruyorlarsa ikincisinde yani zor geometriye ağırlık veriyorlar. Ve şık yok yani mesela geometri sorusunu çözüyorsun ya onu açıklayarak bir kağıda okunacak şekilde noktasıyla virgülüyle falan yazıyorsun. Rusçada da bir metin veriyorlar onun hakkında birkaç soru Gramatik ağırlıklı çoğu soru zaten sorulardan sonra da ünlü birinin söylediği bir sözü veriyorlar onun hakkında en az 250 kelime içeren metin yaz diyorlar. Rusça sınavının 9 ve 11 arasında ki tek farkı 9. Sınıfta ilk başta bir metin okuyorlar onu aklında tutup kısaltmanı istiyorlar sınavdan kalırsan tekrar girme şansın var 1-2 hafta sonrasında  tekrar sınav yapıyorlar. Hasta olanlar gelemeyenler ya da kalanlar için.

Rusya’da Üniversite Sistemi

Üniversite sınavına gelecek olursak. 3 sene geçerliliği var,  diyelim bu sene sınav verdin ama üniversiteye seneye gideceksin tekrar girmene gerek yok. Sınavlarda ortalama 4 saat sürüyor. Üniversite daha da kolay ama nerede okuduğuna bağlı büyük şehirde isen hem pahalı hemde zor. Biraz daha ama küçük şehirde isen hocalar seni, sen hocaları tanıyorsun ve hem yurt hem okumak ucuz oluyor. Üniversite hayatı gez tozla geçiyor zaten verecekleri en zor ödev tez yazmak devamsızlık pek sayılmıyor kimsenin umurunda olmuyor yani ve biraz rüşvet yaygın olduğu için sınavları geçmekte pek zor olmuyor

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın