Ruby – Ruby Nedir ? – Ruby Hakkında

Ruby Hakkında

Ruby programlama dilini kitabi olarak tanımlayacak olursam kendisine nesneye yönelik bir programlama dilidir(Object Oriented) diyebiliyoruz. Ama kendi deyimleriyle ise “Dünyanın en güzel programlama dili”  olarak adlandırılıyor. Yukihiro Matsumoto sevdiği bazı dillerin(Perl, Smalltalk, Eiffel, Ada ve Lisp) kendine göre iyi ve kolay özelliklerini toparlayarak yada harmanlayarak ortaya Ruby adında bir dil çıkarmıştır. Matsumoto’ya ise biz Ruby kullanıcıları ve arkadaşları “Matz” adını veriyoruz. Çoğu insan Ruby dilinin çok basit olduğunu savunuyor fakat dili geliştiren Matz bu dilin basit olmadığını sadece doğal bir yapıda olduğunu söylüyor. Hatta bununla ilgili Matz’ın şöyle bir sözü de vardır;

Ruby tıpkı insan vücudu gibi, görünüşte basit, ama içinde çok kompleks bir yapıya sahiptir.”

Ruby programcı mutluluğu, üretkenlik ve sadelik felsefesini benimsemiş bir programlama dilidir.

*Bkz : Ruby dinamik yapılı bir dildir.

Ruby Nedir?

Ruby 1993 yılında ilk temelleri atılan ve 1995 yılında resmi olarak kullanıcılara sunulan bir kodlama dilidir. Bu dilin iyice tanınması ve popüler olması ise 2006 yılı ile artmaya başlamıştır. Tekrar bahsetmek istiyorum Ruby programlama dili object oriented(Nesneye yönelik) bir programlama dilidir. Ruby verimlilik ve sadelik üzerine odaklanmış ve açık kaynak kodlu dinamik bir dildir.  Ruby programlama dili bir çok işletim sistemi ile kusursuz olarak çalışabiliyor. Rubygems çok güçlü bir paket yöneticisidir ve 70binden fazla paket mevcuttur. Amacı ise geliştiricilerin sürekli kullandıkları kod parçacıklarının paylaşılmasını sağlamak. Ruby on Rails ise web yazılımı geliştirmek için yapılan bir framework olarak kullanılıyor.

*Bkz : Ruby İngilizce ve konuşma diline en yakın programlama dilidir.

Ruby’nin Başlıca Özellikleri

  • Diğer diller gibi(Java, C, Pascal vs.) gibi yorucu değildir.
  • Derleme süresi denilen zaman kaybı arkadaş yoktur.
  • Dinamik bir programlama dilidir.
  • Konuşma diline en yakın programlama dilidir.
  • Her şey bir ifade ve aynı zamanda bir objedir.
  • Hata ve istisna yönetimi olan bir dildir.
  • Değişkenler 4 farklı şekilde tanımlanabilir. (Global, class, instance ve local)
  • Açık kaynak kodlu bir dildir.
  • İngilizce ve konuşma diline en yakın olanıdır.

Ruby Nasıl İndirilir?

Ruby’i nasıl indiririm diye düşünüyorsan çok fazla vaktini almadan seni bir sonraki yazım olan “Ruby Nasıl İndirilir? – Ruby İndir” adlı yazıma davet ediyorum. Bu makalede ruby’i nasıl indireceğini ve nasıl kuracağını öğrenebilirsin.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın