Ruby Nasıl İndirilir ? – Ruby İndir

Ruby ile ilgili makalelerime kaldığım yerden devam ediyorum bu konu ile ilgili bir önceki  Ruby  – Ruby Nedir ? – Ruby Hakkında başlıklı yazımda Ruby hakkında bilgiler vermiştim. Bu yazımda ise Ruby İndir ve Ruby Nasıl İndirilir? sorularına yanıt vererek yazımızı bitireceğiz.

Öncelikle Ruby hakkında eksik hissediyorsanız sizi buradan önceki yazıma gönderiyorum biraz göz atıp gelmenizi tavsiye ediyorum. Eksikliklerinizi tamamladığınızı düşüyorsanız içeriğimize geçelim ve “Ruby Nasıl İndirilir?” sorusunun ardından “Ruby Nasıl Kurulur?” sorusunu cevaplayarak makalemizi bitirelim.

Ruby Nasıl İndirilir?

Öncelikle yapmamız gereken şey Ruby’nin resmi sitesi olan RubyInstaller adresine girmemiz gerekiyor. Siteye girdikten sonra bizi şu şekilde bir ekran karşılıyor buradan kırmızı ile belirtilen “Download” butonuna basarak ilerliyoruz.

Bu kısmı geçtikten sonra karşımıza yeniden bir sayfa çıkıyor, burada ise bir sürü indirme dosyası olduğunu göreceksiniz. Kalın harflerle yazılmış olan “=> Ruby 2.4.3-1 (x86)”(Makale yazılarken kararlı sürüm buydu) kararlı sürümün üzerine tıklayarak indirme işlemine başlıyoruz. Yazımızın bu kısmından sonra ise kurulum safhasına geçeceğiz.

Ruby Nasıl Kurulur ?

Şuan anlattıklarım Windows için geçerli bunu söylemekte fayda olacağını düşünüyorum, çünkü Linux’de bu işlem farklı olacaktır. Artık buradan sonrası klasik program kurma işlemi olarak devam edecek, ilk resimde “Lisans Sözleşmesi” adlı metni “Lisansı Onaylıyorum” seçeneğini işaretleyerek devam ediyoruz. İkinci resimde ise Ruby’i hangi dizine kuracağımız belirtmemiz gerekiyor buradan dilediğiniz  yeri tercih ederek kurabilirsiniz. Fakat resimdeki gibi C veya D diskinin ilk dizinine kurarsanız daha sağlıklı olacaktır.

Kurulum işlemi tamamlandı, şuan için başka bir şey yapmamıza gerek kalmıyor. Ruby ile ilgili kodlarınızı bir metin belgesine yazıp kaydediyoruz. Daha sonra dosya uzantısını “.rb” olarak değiştirmeniz halinde dosya çalışır hale gelecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın