Ruby Dersleri – Kullanıcıdan Veri Alma | Ruby Gets Metodu | Ruby Chomp Metodu

Ruby Dersleri serimizi kaldığımız yerden devam ediyoruz bir önceki dersimde sizlere String İçinde Değişken ve Yorum Satırlarının Kullanımını işlemiştik. Şimdiki dersimizde ise Ruby Gets Metodu ve bununla bağlantılı olan Ruby Chomp Metodu başlıklarını inceleyeceğiz. O zaman lafı uzatmadan içeriğe yavaştan Ruby Gets Metodu ile adımımızı atalım.

Ruby Gets Metodu

Her programlama dilinin olmazsa olmazıdır bu metot, şöyledir ki her programlama dilinde kullanıcıdan veri almak gereksinimi duyuyoruz. Peki bunu Ruby’de nasıl gerçekleştireceğiz buna değinelim. Şimdi bunun için öncelikle ekrana bir soru yazdıralım, bunu da aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Ruby Yazı Yazma
Ekrana Sorumuzu Yazdırıyoruz

Daha sonra sorduğumuz soruya cevap alabilmek için bir metot kullanacağız buna Gets metodu deniyor. Bir değişken atıyoruz ve bunun gets olduğunu belirtiyoruz.  a = gets aynen örnekte olduğu gibi. Fakat şöyle bir uyarı yapmak gerekiyor; Gets metot’u ile aldığımız her veri String olarak bize geri dönüş sağlıyor. Yani bunları matematiksel hesaplamalarda kullanamıyoruz.

Daha sonra aşağıdaki örnekte olduğu gibi bir önceki dersimizden de öğrendiğimiz String İçinde Değişken Kullanarak alacağımız veriyi ekrana yazdıracağız. Şimdi tekrarda bahsetmek gerekirse Ruby’de String içinde değişkenleri #{DegiskenAdi} veya + DegiskenAdi + “ şeklinde yazdırabiliriz.

Ruby Gets Metodu Kullanma
Gets Metotunu Kullanıyoruz

Fakat fark ettiniz mi bilmiyorum ama en son yazdırmış olduğumuz puts “Yazarbey  #{a} yaşında” kod satırı almış olduğumuz çıktıda Yazarbey 1 dedikten sonra aşağıya inmiş olarak gözüküyor. Gets metot’unun bir özelliği ile karşı karşıya durumdayız. Bundan kurtulmak için sıradaki metot olan Chomp metot’una göz gezdireceğiz.

Ruby Chomp Metodu

Bu arkadaş ise az önce yukarıda bahsettiğim olayı çözmemize yarıyor. Gets metot’unda aşağıya satıra inme sorununu bu arkadaş ile çözüyoruz. Gets metodunu kullandığımız değişken arkadaşta a = gets.chomp şeklinde kullanıyoruz ve bütün dert tasadan kurtulmuş oluyoruz. Aşağıya ise Chomp metot’unu kullandığımız örneği bırakıyorum.

Ruby Chomp Metodu Kullanımı
Chomp Metodumuzu Kullanıyoruz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın