Ruby Dersleri – Aritmetik Operatörler

Her programlama dilinde bulunan ve artık evrenselleşmiş hale gelen Aritmetik Operatörler, Ruby programlama dilinde de mevcut durumda. Bu yazımda sizlere Ruby Aritmetik Operatörler konusunda birkaç şey anlatmak ve birkaç şey göstermek istiyorum. Şimdi öncelikle kaç tane aritmetik operatörümüz var buna bakalım. Bunu sizler için bir tablo haline getirdim buradan rahatça takip edebilirsiniz.

Ruby Aritmetik Operatörler Tablosu
Ruby Aritmetik Operatörler Tablosu

Peki vermiş olduğum bu Ruby Aritmetik Operatörler Tablosu adlı resimde tüm operatörlerin nasıl ne şekilde kullanıldığını göstermiş oldum. Fakat bunu bu şekilde bırakırsak pek anlaşılır ve işe yarar bir makale olmayacak. Bu yüzden birkaç örnek yapalım sizlerle öncelikle normal aritmetik operatörleri kullanalım, daha sonra ise koşullu olanları kullanalım. Tabii bunun yanında bir önceki derste öğrenmiş olduğumuz Ruby Dersleri – İf ve Else Metotları adlı yazımdan yararlanmamız gerekiyor.

Örnek 1: – Normal Aritmetik Operatörler
Ruby Normal Aritmetik Operatörler
Ruby Normal Aritmetik Operatörler

Tabloda vermiş olduğum Aritmetik Operatörleri, yukarıdaki örnekte kullandık ve çıktıda verdiği değerleri görmüş olmalısınız. Bu kullanım alanları sadece basit olarak gösterilmiş halleri ileride çok daha fonksiyonel ve karmaşık yapılar içerisinde kullanacağız ama öncelikle tabii ki temelini öğrenmek gerekiyor.

Örnek 2: – Koşullu Aritmetik Operatörler
Ruby Koşullu Aritmetik Operatörler
Ruby Koşullu Aritmetik Operatörler

Burada ise tabloda vermiş olduğum Aritmetik Operatörlerin, koşullu olanların nasıl kullanıldığını göstermeye çalıştım. Bütün hepsini tek bir örnekte gösteremedim çünkü çok büyük resimler olacaktı ki zaten takip ederken hangi çıktının neye ait olduğunu karıştırabilirsiniz bu yüzden birkaç tanesini örnekledim. Fakat yapmamış olduklarımda aynı şekilde kullanılmaktadır.

Bu yazımızda ve dersimizde ise göstereceklerim bu kadar. Düşüncelerinizi ve değerli yorumlarınızı aşağıda yorumlarda bekliyorum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın