RTÜK’den İnternet Denetimi Hakkında Açıklama Geldi!

İnternet Denetimi Hakkında Açıklama!

Bildiğimiz üzere son dönemin en ilgi çeken ve tepki gören konusu RTÜK’ün internet yayınlarını denetimi altına alacağı ve yaptırım uygulayabileceğiydi. Bu gün geçtiğimiz saatlerde RTÜK İnternet Denetimi için RTÜK üyesi Doç. Dr. Hamit Ersoy tarafından bir açıklama yapıldı.

Bu açıklamaya göre RTÜK Denetimi yalnızca internet ortamında içerik paylaşan yayın platformları için yapılacağı yönündeydi.

Radyo Televizyon Üst Kurulu(RTÜK) üyesi Doç. Dr. Hamit Ersoy özellikle sosyal medya da “RTÜK’den İnternet Yayınlarına Denetim” konusuna yapılan ağır eleştirilerden ve tepkilerden sonra bu konuya bir açıklama getirmiş durumda.

İnternet ortamında yapılan yayın, paylaşımların zengin ve özgür içeriklerin haksız rekabet oluşturduğuna belirten Hamit Ersoy, RTÜK’ün geleneksel yayıncıları(Televizyon) korumak için böyle bir adım atmak zorunda olduğunu belirti.

Özellikle yeni nesil genç ve çocukların geleneksel yayınlardan uzaklaşarak internet ortamına gün geçtikçe daha çok bağımlaştıklarını açıklayan Hamit Ersoy,

“Bu alanın denetim altında olmaması çocukların sakıncalı ve çok sakıncalı içeriklerle karşı karşıya kalmasına neden oluyor. Çocukların korunması Anayasanın 41. Maddesine göre Anayasal bir zorunluluk olduğu için RTÜK, çocukları ve yetişen genç nesli korumak için bu adımı atmak zorundaydı.”

RTÜK üyesi Doç. Dr. Hamit Ersoy cümlelerine denetimin yalnızca internetten içerik paylaşan yayın platformlarına geleceğini sosyal medyanın ise bundan etkilenmeyeceğini belirtti. Daha sonra ise aşağıda cümleler ile konuşmasını sonlandırdı;

“Puhu TV, Netflix, Blu Tv gibi aslında yayıncı olan fakat internet ortamında kullanıcıymış gibi duran yayın platformlarını denetim altına alacağız. Facebook, Twitter, YouTube gibi platformlarda içerik paylaşan ve yayıncı kimliğine sahip olmayan kişilere denetim gibi bir şey söz konusu değildir. Yani sosyal medyadan yapılan eleştiri ve tepkilerin yersiz olduğunun bilinmesi gerekiyor.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın