Robotlar Kendi Dünyalarını Artık Anlıyor!

Robotlara temel motor becerileri aracılığıyla dünyalarını anlamalarını artık öğretebiliyoruz!

Robotlar söylenen her şeyi harika bir şekilde yapan akıllı cihazlardır.Fakat bazen sisteme bilgi girmeniz,onlardan görev yapmasını istemenizden daha karmaşık bir süreçtir.Basit ve  tekrarlanan işlerde en uygun olmalarının sebebi de bu zaten.

Brown Üniversitesi ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’den bir grup araştırmacı;              robotların,gerçek dünya nesnelerinin soyut konseptlerini ve motor becerilerini baz alan fikirleri geliştirerek plan yapabilen sistemler üzerinde çalışıyorlar.Bu sistem ile,robotlar görevleri tamamlamak için küçük detaylara saplanmadan onları gerçekleştirebilir.

Araştırmacılar, bir odadaki nesneleri hareket ettirmek için iki kollu bir robot (Anathema Aygıtı veya “Ana”)’yı programladılar—bir dolabın ve bir soğutucunun açılıp kapanması, bir ışığı açıp kapama ve bir şişe toplama.Bu görevleri yaparken robot,araştırmacılar tarafından geliştirilen algoritmalar ile kendi çevresinde dolaşıyor ve bilgileri işliyor.

Araştırmacılara göre,robot nesne ve çevre hakkındaki soyut kavramları öğrenebiliyor . Ana,kapının açılmadan önce kapatılması gerektiğini kavramış.

Bir işlemde,robot soyut kavramlardan biri ile bir sembolü ilişkilendirmiş.Bu ,robot ve insan arasında karmaşık kodlamaya ihtiyaç duymayan ortak bir dil.Bu tür uyarlanabilir kalite,robotların belli bir senaryoda yerine getirmesi gereken işlemleri seçerek daha çeşitli ortamlarda farklı görevleri gerçekleştirebilecekleri anlamına gelir.

Brown Üniversitesi asistan profesör George Konidaris’e göre;

Eğer biz zeki robotlar istiyorsak,bizim onlardan yapmasını istediğimiz  her şey için program yazamayız.Biz onlara belli hedefler vermeli ve onlarda kendi başlarına davranış oluşturmalı.

Fakat her robottan bu şekilde öğrenmelerini beklemek oldukça verimsiz.Araştırmacılar,ortak bir dil geliştirebileceklerini ve yeni donanıma yüklenebilecek beceriler oluşturacaklarını inanıyorlar.

Konidaris son olarak,”Sanırım gelecekte beceri kütüphaneleri olacak ve bunları indirebileceksiniz.Örneğin ben mutfakta çalışmak için bir beceri kütüphanesi istiyorum.Onu indiriyorum ve robota yüklüyorum.Bu sayede robot mutfakta çalışmak için becerileri hazır olarak almış olacak.” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın