Portekiz’de Gezilmesi Gereken Yerler

Portekiz’de Gezilmesi Gereken Yerler

Avrupa’nın güneybatısında yer alan Portekiz, ülkemize uzak olmasından dolayı, seyahat planlamalarında ilk sıralarda yer almayan bir Avrupa ülkesi olsa da tarihi ve doğal güzellikleriyle kesinlikle görülmesi gereken, birkaç gün de olsa ziyaret edilmesi gereken bir ülke olarak ön plana çıkıyor.

Peki Portekiz’de ziyaret edilecek noktalar hangileridir?

Doğal olarak, ülkenin başkenti Lizbon ve en önemli turistik şehri Porto, ziyaret edilmesi gereken başlıca noktalar olsa da bu iki şehrin yanında Aveiro, Braga, Sintra, Madeira, Faro, Coimbra gibi şehirler de görülmeye değer yerler olarak ön plana çıkartılabilir. Tabi ki bu listeye eklenecek daha çok bölgenin olduğunu da belirtelim.

Şimdi de bu önemli noktalardan en önemlilerine göz atalım;

1. Lizbon

Ülkenin başkenti Lizbon, tarihi ve doğal güzellikleri içinde barındıran, gezdikçe kendinizi farklı dünyaların içinde bulabileceğiniz bir şehir. Eğer bir gün Lizbon seyahati düşünürseniz, şehir içi ulaşımda problem yaşamadan her yeri kolay bir şekilde gezebileceğinizden emin olabilirsiniz. Lizbon’da ziyaret etmeniz gereken bazı noktaları ise şu şekilde sıralayabiliriz: São Jorge Kalesi, Belém Kulesi, Bairro Alto, Carmo Rahibe Manastırı, Palace of Mafra… Tabi ki gezilecek, görülecek, ziyaret edilecek noktalar bu kadarla sınırlı değil. Şehir içinde birden çok yerde bulunan turist noktalarına giderek, güler yüzlü görevlilerden farklı yerler için bilgi alabilirsiniz.

2. Porto

Porto şehri, ülkenin kuzeyinde, Rio Douro nehrinin ağzında yer alan ve en az Lizbon kadar gelişmiş bir şehir olarak karşımıza çıkıyor. Muhteşem mimari yapıların yer aldığı, Avrupa’nın bu eşsiz şehri, kesinlikle gezilip görülmeli. Şehir içinde metro ile dilediğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz. Ribeira bölgesinde bir kahve içmenizi ve o muhteşem güzelliğin tadını çıkartmanızı önerebiliriz. Bunun yanında yine aynı yerde bulunan Dom Luís I köprüsü de sizlere eşsiz fotoğraflar çekme fırsatı sunacaktır. Ayrıca São Bento tren istasyonu, Clérigos Kilisesi, Palácio da Bolsa gibi yerlerde Porto şehrinde görülmesi gereken yerler olarak ön plana çıkıyor.

Yazımızın başında da dediğimiz gibi Portekiz, kesinlike görülmesi gereken, önemli turistik noktalardan biridir. Bizlerin tavsiyesi, Lizbon ve Porto’yu kesinlikle ziyaret etmeniz, bunun yanında yine bahsettiğimiz şehirleri kısa süreliğine de olsa görmenizdir. Ayrıca naçizane bir gezi önerisi olarak da  Portekiz kahvesi ni denemeniz olacaktır ki hoşunuza gideceğinize eminiz.

Hepinize iyi seyahatler

 

1 Comment

  1. Krdşm sanki her gün yurtdışına çıkıyoruz portekize gidiyoruz fakat güzel bir yazı olmuş bdbdndnd sagolun

Bir yanıt bırakın