Polonya Merkez Bankasından Anti-Kripto Hamlesi

Polonya Merkez Bankasından Anti-Kripto Hamlesi

Polonya haber portalı Money.pl’nin yayınladığı habere göre; Polonya Merkez Bankası bütün kripto paralar için sosyal ağlarda anti-kripto paylaşımlarında bulunuyor ve kampanyalar düzenliyor. Polonya Merkez Bankası özellikle YouTube’da bulunan Polonya’lı Marcin Dubiel’in Aralık 2017 tarihinde çektiği “Bütün Parayı Kaybettim” adlı videosu için para ödediğini kabul etmiş durumda.

Polonya Merkez Bankasının anti-kripto sosyal medya kampanyaları Polonya’nın YouTube ağı Gamellon, Google İrlanda ve Facebook İrlanda gibi şirketler ile birlikte 91bin Zloti (Yani 27bin dolar gibi bir para yapıyor) bütçe ayrılarak gerçekleştirilmiş.

Money.pl’nin yaptığı habere göre Polonya Merkez Bankasının anti-kripto kampanyası bununla sınırla kalmamış. Aynı zamanda YouTube da 1.5milyon abonesi bulunan Planeta Faktow kanalı üzerinden aynı şekilde anti-kripto paylaşımlarda bulunuldu.

Marcin Dubiel’in paylaştığı video ise 500bin’in üzerinde izlenmeye ulaştı bile. Bu video bütün parasını kripto paraya yatıran ve daha sonra her şeyini kaybeden bir gencin kısa gününü anlatıyor. Hatta video’da çocuğun cebinde hiç kağıt para yok sadece kripto parası bulunuyor. Kız arkadaşı ile birlikte bir restoran’a gidiyorlar ve kripto para ödemesi yapıp yapamayacağını soruyor. Kripto parası kabul etmeyen işletmenin sonucu kız arkadaşı parayı çıkartıp adeta çocuğun yüzüne vuruyor.

Videonun açıklamasında ise  #uważajnakryptowaluty etiketi bulunuyor. Etiket’de yazan şey ise Polonya Mali Denetim Otoritesi ve Polonya Merkez Bankasının kripto para kullanımı ile ilgili uyarıların olduğu bir web sitesidir.

Çin gibi büyük ülkelerinde kripto para reklamlarını yasaklaması kripto paralar için güzel bir gelecek yaratmıyor. Artan anti-kripto reklamlarının ardından kripto paraların değerleri düşüyor, ama geri teptiği insan tipleri de var. Anti-kripto reklamlarını izleyip kripto paralara merak salan ve onlarla ilgilenen insanlardan bahsediyorum.

Benim fikrimce her ne kadar anti-kripto reklamlar yapılırsa yapılsın bunun için kampanyalar düzenlensin, paralar harcansın önüne geçilemeyecek. Gelecek teknolojisi ve şimdi ki teknoloji bunu gerektiriyor. Teknoloji hızla gelişirken neden paralar üzerinde bir değişiklik olmasın ki neden yerinde sayıyorlar. Neden hala madenler çıkartılıp madeni para yapılmaya çalışılsın, neden hala ağaçlar kesilerek kağıt paralar yapılmaya devam edilsin ki?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın