Paracord Nedir?

Öncelikle “Paracord Nedir?” ve “Paracord Nerelerde Kullanılır?”  gibi sorulara geçmeden önce Paracord kelimesini incelememiz gerekiyor diye düşünüyorum. Kelimeyi köklerine ayırdığımızda Para(Paraşüt) ve Cord(Kablo) kelimelerine ayrıldığını görüyoruz. Yani bu bağlamda Paracord’a kısaca paraşüt ipi veya kablosu diyebiliriz.

Paracord ipi son zamanlarda göze hoş geldiği için estetik amaçla çok fazla insan tarafından kullanılmaya başlandı. Paracord’dan bileklik, kemer, bıçak sırtı gibi şeyler yapılabiliyor. Fakat bu ipi aksesuar olarak kullananların çoğu ne işe yaradığını yani “Paracord Nedir?” bilmiyorlar bile.

 

Paracord genellikle kampçılar, yürüyüşçüler ve tırmanıcılar gibi kısaca doğada vakit geçiren çoğu insan tarafından kullanılmaktadır. Paracord ipi statik ağırlık olarak 250Kg’a kadar taşıyabilir. Tekrar ediyorum bu rakam statik ağırlıktır dinamik ağırlık için bu rakam verilemez. Paracord ipi pek çok farklı model den oluşmaktadır. Şimdi ise yazımızın bu kısmında “Paracord Nedir?”  sorusuna değinelim ve sizin için bunu cevaplayayım.

Paracord Nedir?

Paracord yani paraşüt ipi veya kablosu(550 kablosu) genel olarak hafif bir halattır. ABD’de ilk olarak İkinci Dünya Savaşı’nda paraşütlerde kullanılmıştır. Bir süre sonra paraşütçüler bu kablonun diğer bir çok alanda çok faydalı bir şekilde kullanılabileceğini fark etmişlerdir. Bu çok amaçlı ip 1997 yılında Hubble Uzay Teleskopu’nun tamiri için uzaya gönderilen II.Ekip tamir sırasında bu ipi kullanmıştır. Günümüzde ise genellikle askeri personeller kullanıyor olsa da bunun yanında siviller de istediği gibi bu ipi kullanabiliyorlar. Paracord ipi dış katmanının altında 5 ile 9 ince ip daha bulundurur. Bu ince ipin içerisinde ise tekrardan 3 ip daha bulunur. Bu sayede alacağınız Paracord ipinin orijinal olup olmadığını anlayabilirsiniz. Paracord ipi 550 farklı ipten üretilmektedir. Paracord bilekliğine bakarsak; 19cm’lik bir paracord bileklik açıldığından yaklaşık olarak 2 metre gibi bir Paracord ipi elde edilmektedir. Bu ipte tekrar açılarak ince ipler birbirine bağlandığında en az 10 metrelik bir ip elde edilir. Buda çoğu ihtiyacımızı karşılamaya yeter de artar bile bence.

Paracord Nerelerde Kullanılır?

Paracord bir çok alanda kullanılabilir olduğunu zaten üst tarafta söylemiştim. Fakat bu başlık altında bunları biraz daha detaylı bir şekilde inceleyebiliriz. Paracord’un ana ipini ayakkabı bağcığı, tamir ekipmanı, tuzak kurma, hamak yapma, bir şeyleri sabitlemek ve yicekleri yükseğe asmak için kullanabilirsiniz. İçerisindeki ince ipleri ise diş ipi, acil durumlarda yara dikmek, misina gibi alanlarda kullanabilirsiniz.

Yazımızı kısaca özetleyecek olursam Paracord ipi şuan ki teknoloji ile dünya üzerinde bulabileceğimiz en dayanıklı ve kullanışlı ip diyebilirim. Onlarca kullanım alanı mevcut ki bunların sadece bir kaçını yukarıda sizlere saydım. Eğer doğaya çıkacak olursanız bu iplerden yanınızda götürmenizi tavsiye ediyorum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın