Özgüven Eksikliği Nedir? Özgüven Sorunu Nasıl Çözülür?

Herkesin hayatında yaşayabileceği bir sorundan; Özgüven Nedir?, Özgüven Eksikliği Nedir?, Özgüven Eksikliği Nasıl Geçer?, Özgüven Eksikliğine Ne Yol Açar? gibi konulardan bahsedeceğiz.

Özgüven Nedir?

Öncelikle özgüven’ in tanımını yapmak gerekirse, kişinin kendisine olan inancı, kendisine olan güveni diyebiliriz. Kişinin kendine olan iyimserliği, olumlu düşünceleri kendisi ve çevresindeki insanlar ile barışın bir insan olduğu anlamına gelmektedir.

Özgüven Eksikliği Nedir?

Özgüven eksikliği ise kişinin kendisine güvenmeme, kendini değersiz görme, kendini hor görme durumudur. Kişi bunu istemez ama elde olmadan kendisini değersiz hissedebilir. Özellikle 15-17 yaş aralığında rastlansa da her yaş türünden insanda olabilecek bir durumdur. Birey sürekli kötü yönden bakarak bir olay veya bir durumda sürekli kötü taraflı düşünür ve bu durumu kendisine fazlasıyla dert edebilir.

özgüven eksikliği nedir

Özgüven Eksikliğine Ne Yol Açar?

Özgüven eksikliği ne gibi durumlarda ortaya çıkar sorusuna gelecek olursak. Bu konuda net bir cevap vermek zor olsa da şu örnekleri verebiliriz. Okulda, sokakta, ailede, arkadaş ortamında yaşanılan olumsuz tepkiler ile gelişebilir. Bu durum zamanla kişinin kafasına takılıp konu hakkında çok fazla düşünmesi ile büyüdükçe büyür. Erkek/Kız arkadaş ilişkilerinde yaşanılan olaylar ile de özgüven eksikliği oluşabilir. Sosyal yaşantı bu konuda oldukça önemlidir.

Özgüven Eksikliği Nasıl Geçer?

 • Kişinin kendisi hakkında olumlu, iyi düşünmesi gerekmektedir. Mümkün oldukça bardağın boş kısmını değil de dolu kısmını görmek gereklidir.
 • Basit hedefler koyun. Bu hedefler yapabileceğiniz hedefler olmalı. Hedeflerinize ulaştığınızda başarının getireceği mutluluğu yaşayabilirsiniz.
 • Kötü bir durum ile karşılaştığınızda duygularınızı bir kenara koymayı deneyip mantıklı düşünmeye çalışın. Bunu yapabilirsiniz. Mantıklı düşünerek daha doğru kararlar verebilir, daha doğru şeyler yazabilirsiniz.
 • Hayır demekten çekinmeyin. “Hayır” demek bir çok insanın genel sorunudur. Fakat sizi rahatsız eden durumlarda hayır demeyi öğrenin. Bunu kullanın…
 • Kendinizi önemseyin. Kendinizi önemsemek oldukça önemlidir. Bunun için sağlıklı beslenin, spor yapın, yeni yerleri gezin ve eğlenin. Spor yapmak oldukça yararlı olacaktır. Hem kafanızı meşgul eder hem de gelişiminiz sizin özgüveninizi arttırır.

Yazımızı kısaca özetlemek gerekirse, Özgüven kazanmak için;

 • Kötü durumlarda kendinize inanın ve mantıklı düşünün
 • Cesaretli olmanız oldukça önemli, kendinize inanmalısınız.
 • Küçük hedefler koyun ve bu hedeflere ulaştığınızda kendinizi ödüllendirin.
 • Sosyal yaşantınızı geliştirin.
 • Değişken olun, değişikliklere olumlu gözle bakın.

1 Comment

 1. Bu konuda kesinlikle cesaret cok onemli eger insan kendine inanip korkmadan haraket ederse ozguvende kensiliginden gelecektir

Bir yanıt bırakın