Oyunlardaki Ağaçların İnanılmaz Değişimleri

Şuan ki oynadığımız oyunlara bakacak olursak grafiklerin gerçekten inanılmaz düzeye geldiğini görüyoruz. Hatta o kadar ileriye gittiler ki bazı grafiklerin gerçek mi yoksa bilgisayar ortamında olduğunu ayırt edemiyoruz. Oyun teknolojisinin bu denli büyüdüğü ve geliştiği bir dönemdeyiz ama tahmin edeceğiniz üzere bunların hiç biri birden olmadı. Şimdi sizlerle oyun dünyasındaki bu ‘Ağaç’ faktörünün gelişimine bir göz atalım.

ZX Spectrum – Deatchchase

DeathChase

Bu oyunda ağaçları ilk defa görmeye başladığımız hatta ağaç varlığının ilk defa gözümüze sokulduğu bir oyundur. Hatta teknoloji o kadar yenidir ki ağaçlar adete bir kibrit çöpü gibi görünüyor. ZX Spectrum ise Sinclair Resarch firması tarafından 1982 yılında çıkartılmış kişisel bir bilgisayardır.

Microsoft – SkiFree

SkiFree

Adında anlaşılabileceği üzere kayakçılık oyunudur. Microsoft firması tarafından 1991 yılında geliştirilmiştir. Bu oyun ise artık cidden bir miktar ağaca benzeyen yapılar görüyoruz. Çam ağaçlarına benzeyen yeşillikler var ve oyunda karda kayarak ağaçlara çarpmamaya çalışıyorsunuz. Yani çok bir gelişim gözükmüyor fakat yinede idare eder bir düzeyde olduğunu söyleyebilirim.

Bethesda Softworks – The Elder Scrolls II: Daggerfall

The Elder Scrolls II: Daggerfall

Bu oyun ise dünyayı ilk defa 3 boyutlu ağaçlar ile karşılaştıran bir yapım diyebilirim. Bugün oyunlarda gördüğümüz 3 boyutlu ağaçların temelini oluşturmuş olduğunu da söyleyebilirim. Bethesda Softworks tarafından 1996 yılında çıkartılan bu oyun senesine göre oldukça gelişmiş bir yapıya sahip olarak görülüyor. Birde Microsoft’un 1991 yılında çıkardığı SkiFree oyunundan sonra oldukça başarılı gözüküyor.

Electronic Arts – The Sims

The Sims

The Sims, diğer oyunlara göre bilen sayısı daha fazla olan bir seridir. 2000 yılında Electronic Arts tarafından piyasaya sürülmüştür. Ağaç grafikleri ise daha derli toplu hale gelmiştir durumdadır. Oyun aslında strateji ve hayat simülasyonudur ve çıktığı zamanlarda oldukça ses getirmiştir.

Bethesda Softworks – The Elder Scrolls V: Skyrim

The Elder Scrolls V: Skyrim

Bu serinin 3 önceki oyununu’da listemizde görmüştünüz hatta onun için 3 boyutlu ağaçları bizlere ilk getirenlerden demiştik. Şimdi ise bu oyun ile 3 boyutlu ağaçların oldukça ileri düzeye geldiğini görüyoruz. Bethesda Softworks tarafından 2011 yılında piyasa sürülen bu oyun o zamanın teknoloji ile oldukça iyi durumdaydı ki hatta o kadar çok ses getirdi ki halen oynanmaktadır. Örneğin YouTube mecrasındaki PintiPandaTV halen bunu seri olarak devam ettirmektedir.

CD Projekt RED – The Witcher 3: Wild Hunt

The Witcher 3: Wild Hunt

Yazımızın son oyununa gelmiş bulunuyoruz. CD Projekt RED tarafından 2015 yılında yayınlanan bu oyuna baktığımızda artık bu ağaç işini çözmüş olduğumuz gözler önünde duruyor. Hatta grafikler ve ağaçlar o kadar gerçekçi ki adeta gerçek bir sahneye bakıyor gibi oluyoruz.

İşte oyunlardaki gelişim bu şekilde siz değerli yorumlarınızı aşağıda bekliyoruz. Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan da takip etmeyi unutmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın