Öğrenci notlarına göre geçti kaldı yazdıran algoritma

Öğrenci notlarına göre geçti kaldı yazdıran programın algoritması

Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır aklımda algoritma örnekleri vermek istiyordum. Ödev  sitelerinde çok karşıma çıktı algoritma aslında basit bir yapı, neyi nasıl yapacağınızı adım adım anlatmak aslında. Çok zor bir şey değil fakat çoğu arkadaşımız sıkıntılar yaşıyor. Bu konuda elimden geldiğince açıklamalı olarak örnekleri sizinle çözmeye çalışacağım. Soru ve sorunlarınız için iletişime geçip veya post altındaki yorum kısmından sorununuzu yazabilirsiniz.

İlk örneğimize gelecek olursak. Öğrencinin not durumuna göre geçti veya kaldı yazdıran programın algoritmasını oluşturacağız.

Soru: Şöyle hayal edelim. Öğrencinin 2 tane sınav notu, bir tane de sözlü notu olsun. Bu notlara göre “geçti”, “kaldı” çıktısını alalım.
Not: Geçme notumuz 50dir. 50 altında olan öğrenci KALDI, 50 üzerinde olan öğrenci GEÇTİ olarak değerlendirilecektir.

1. Başla
2.  not1, not2 ve sozlu değerlerini giriniz.
3. ortalama=(not1+not2+sozlu)/3    (Burada ortalamayı hesaplamak için not1, not1 ve sozlu değerlerini toplayıp 3′ e bölmesini istedik.)
4. Eğer ortalama>=50 ise “GEÇTİ” yazdır.  (Geçme notunuz 50 değilde farklı bir sayı ise 50 kısmını değiştiriniz.)
5. Eğer ortalama<50 ise “KALDI” yazdır.
6. Bitir.

 

Akış diyagramı konusunda daha bir şey düşünmedim. İhtiyacı olan arkadaşlar yorum atarsa yardımcı olabilirim. Gelecek yazılarımızda Akış Diyagramı örneklerine’ de başlamış oluruz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın