Nargile’nin Zararları – Nargile Ne Kadar Zararlı

Nargile’nin Zararları – Nargile Ne Kadar Zararlı

Serkan ile ben dahil olmak üzere gençlerin son zamanlardaki sık kullandığı tütün ürünlerinden biri o. Saymakla bitmeyen nargilenin zararları ‘nı sizler ile paylaşacağım bu yazımda.

Söylenene göre 1 nargile’nin içindeki ağır metal bulunan tütününden dolayı 4-5 paket sigaraya eş değer olduğu tespit edilmiş. Bu kadar zararlı olduğunu bildiğimiz halde vazgeçmediğimiz nargilenin tüm zararlarını bu yazımızda inceleyeceğiz. İnsan sormaz mı? “Ulan zararlarını biliyorsun neden içiyorsun?” bu soruya cevap vermek gerekirse, sigaranın da zararlarını herkes biliyor ama herkes sigara içiyor. Bağımlılık diyorlar… Bana soracak olursanız nargileyi ayda 1 e çektik, ayda 1 içtiğimiz için bu şekilde kendimizi kandırıyoruz sanırım. Ayda bir den bir şey olmaz gibisinden. 😀

Nargile Sigaradan Daha mı Zararlı?
Evet, nargile sigaradan daha zararlı. Bunun sebebi içerisindeki yüksek nikel, kobalt ve kurşun oranlarının sigaraya göre çok daha fazla olmasıdır. Sigarada bulunan kurşun 30-80ng arasında değişirken nargilede ise 6870ng olarak söyleniyor. Muhabbet eşliğinde ve güzel bir ortamda meyve aramalo nargileler biz dahil tüm gençlerin gözünü boyayıp cezp ediyor.

Sigara’dan daha zararlı olan nargileyi mümkün oldukça az içmeye hatta içmemeye çalışalım. Nargile’de kendimden bildiğim kadarı ile bağımlılık yapıyor. Bağımlısı olmayalım.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın