Nanoteknoloji Nedir?

Son zamanlarda haberler de yada internet sitelerinde sıkça duyduğunuz bir kelime olabilir. Nanoteknolojinin nimetleri, üstün nanoteknoloji, nanoteknoloji kıyafetler vs. gibi başlıklar yada haberler görmüş olabilirsiziniz ve bu kelimenin ne anlama geldiğini merak ediyor olabilirsiniz. O zaman girişi fazla uzatmadan asıl konuya girelim.

Nano Nedir?

Nano kelimesi genellikle santimetre veya milimetre gibi büyüklükleri tanımlamak amacıyla kullanılmaktadır. Bu bağlamda bir nanometre, bir metrenin milyarda biri iken milimetrenin ise milyonda biri olarak işlem görüyor. Nanoteknoloji ise nano ölceği ile ölçeklendirilmiş ve geniş anlamda bilimsel araştırmaları kapsayan şeylere verilen isimdir.

Nanoteknoloji Kullanımı

Nanoteknoloji aynı türe ait olan fakat hareketleri ve davranışları farklı olan şeyler üretmeyi hedefler. Burası için örnek vermemiz gerekirse büyük bir kaya parçası ile küçük bir kum tanesini düşünebilirsiniz. İkisi de aynı türden olsa da boyutlarından dolayı sergiledikleri hareketler ve davranışlar farklı olacaktır. Peki bunu da anlattığımıza göre birazcık da nasıl geliştiğine bakalım.

Nanoteknoloji Tarihi

Nanoteknoloji  besleyen ilk kelimeler, ünlü fizikçi Richard Feynman’ın There’s Plenty of Room at the Bottom adlı konuşmasında bahsedilmiştir ve tartışma konusu olmuştur. Fakat bunun üzerine ‘Nanoteknoloji’ kelimesi ise ilk kez 1974’te Norio Taniguchi tarafından kullanım görmüştür.

1980’li yıllarda ise ‘Nanoteknoloji’ bir bilim dalı olmayı başarmıştır.

2000’li yılların ortasına doğru bu bilim dalı ilerledikçe ilerledi ve müthiş bir gelişmeye doğru açıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın