NanoRobotlar Kanserli Hücreleri Başarıyla Öldürdü! | Tümör ve Kanser Tedavisi

Yeni DNA nanorobotları kanserli tümörleri başarıyla öldürdü!

Nature BioTechnology’de yayımlanan bir makalede;bilim adamları küçük otonom robotların farelerde kanseri tedavi etmek için akıllı teslim aracı olarak işlev görecek potansiyele sahip olduklarını gösterdiler.

Bu DNA nanorobotları;kanserli tümörleri arayıp kan kaynaklarını kesebilen ilaçlar enjekte edebilir,onları büzüştürebilir ve hatta öldürebilir.

“Tümör taşıyan fare denekleri kullanarak,enjekte edilen DNA nanorobotların tümör ile ilişkili kan damarlarına trombinin ulaştığını ve damar yolu trombozunu indükleyerek tümör nekrozuna ve tümör gelişimine engellediklerini…” makalede belirtiler.

DNA robotları aslında bir nevi ilaç iletimi için yeni bir yol.Robotlar,  origami gibi kendi içine katlanan  programlanmış DNA elde ederek çalışırlar ve daha sonra  küçük bir makine gibi harekete geçmeye hazır hale gelirler.

Bu araştırmanın arkasında ki bilim adamları göğüs kanseri tümörü enjekte edilmiş farelerde bu teslim robotlarını test ettiler.48 saat içinde,robotlar tümör bölgesi içinde vasküler hücrelere başarılı şekilde ulaştı.Tümör kanallarında kan pıhtısına neden olarak ve kan akışını keserek onların ölümüne sebep oldular.

Makaleye göre,robotlar dikkat çekici bir şekilde vücudun diğer kısımlarda pıhtıya neden olmadı,yalnızca hedeflenmiş kanser hücrelerinde etkili oldu.

Bilim adamları ayrıca robotların,Bama minyatür domuzlarının sağlıklı dokularında da pıhtılaşma meydana getirmediğini kanıtladılar.Böylelikle daha büyük hayvanlarda ne olabilecek korkusunu yatıştırdılar.

Bilim adamları,robotlar şuanda insanlar üzerinde aynı şeyleri yapabilir.Fakat insanlar üzerinde denenmesi için üzerinde daha fazla çalışılması gerektiğini sözlerine eklediler.

Kanser ve tümör çağımızın en büyük sorunlarından biridir ve bu tedavinin işe yarar olması yakın gelecek için çok önemli.Umuyorum ki,tedavi bu derdi çeken herkese ulaşır…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın