Mozilla Evdeki Eşyalar İçin Açık Ağ Geçidini Duyurdu!

Eşyaların İnterneti

Apple,Google,Amazon ve Samsung evdeki tüm bağlı eşyaları kontrol etmek için uzun zamandır kendi protokollerini oluşturmaya çalışıyorlardı.Mozilla kısa zaman önce herhangi biri artık evdeki eşyaları kontrol etmek için açık ağ geçidi oluşturabileceğini duyurdu.Mozilla ayrıca belli çerçevelerde hala çalıştıklarını ve açık standardın,büyük teknoloji şirketleri tarafından kontrol edilen internete bağlı eşyaları hala tamamlayamadıklarını kabul etti.

Bağlantılı cihazlar gerçekten harika.Örnek olarak şuanda evdeki termostatlarınız sadece Amazon Echo ile çalışabilmekte ya da ağa bağlı ampulleriniz sadece Siri ve Home App ile çalışabilmekte.Eğer Mozilla veya diğer şirketler protokolleri tamamen tamamlayabilirse tek elden evdeki bir çok aygıtı kontrol edebileceğiz.

Aksesuar üreticileri ise bir avuç teknoloji şirketinin internete bağlı eşyaları kontrol etmesini açıkça istemiyor.Teknoloji devleri ise kendi ekosistemleriyle çalışmak için yüksek lisans ücretlerine son verebilir.

Mozilla açık web’in yılmaz savunucularından biridir.Doğal olarak kar amacı gütmeyen bir kuruluş,eşyaların birbirine bağlanması için üzerinde yoğun olarak çalışmakta.

Mozilla’nın bağlantılı eşyaları kontrol etmek için oluşturduğu arayüze bakacak olursak.Mozilla’nın ilerici wep app akıllı telefonunuza ekliyorsunuz ve evi kontrol ediyorsunuz.Örneğin;sesinize kullanarak ışıkları açıp-kapatabilirsiniz.

Mozilla ayrıca yeni eşyaları ve protokolleri desteklemek için eklenti sistemi tasarlamıştır.Bu önemli bir nokta evinizde kendi ağ geçidiniz ile tüm bunları yürütebilirsiniz.Sesinizi kullanarak ışıkları yaktığınız zaman Google veya Amazon göremez!

Anlaşılacağı gibi dev şirketler kendi protokollerini oluşturmak için yoğun çaba harcasalar da Mozilla da bu meseleye tüm açılardan saldıracak gibi…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın