KYK Borçlarının Silinmesine İlişkin Kanun TBMM’ye Sunuldu!

Son zamanlarda internette sıkça dolaşan “KYK Borçları Siliniyor” gibi yazıların ve haberlerin kaderi artık adım adım belli oluyor. Vatandaşların, hatta Üniversite öğrencilerinin dört gözle beklediği bu kanun TBMM’ye sunuldu. Kanunun oylanıp kabul edilmesi taktirde bütün Kredi Yurtlar Kurumu Kredisi alan bütün öğrencilerin kredi borçları sıfırlanacak.

Konuyu takip edenler bilecektirler ama Kredi Yurtlar Kurumu maddi durumu kötü olan öğrencilere burs imkanı vermektedir. Son zamanlarda anlaşılmayan bir sebepten dolayı(!) ihtiyaç sahipleri yerine zengin insanlara çıkan burs geri ödemesiz oluyor. Fakat Kredi Yurtlar Kurumu maddi durumu iyi olan ve kredi almak isteyenlere ise kredi imkanı sunuyor ve buna geri ödemeli kredi adı veriliyor.

Fakat bu kredi 2 yıllık bir üniversite öğrencisi için 10bin TL gibi bir rakama ulaşıyor, 4 yıllık veya Tıp, Hukuk gibi öğrencilerin geri ödeyeceği rakamı hesaplamak zor olmasa gerek. Üniversiteden daha yeni mezun olurken bu kadar büyük bir borç altına girmek bütün öğrencileri zor durum altında bırakıyor.

Kanun TBMM’ye Sunuldu

Bu durumda sunulan kanunun Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülüp oylar kullanılarak karara bağlanması gerecek. Bütün genç kesimin ve hatta vatandaşlarının gözünü diktiği bir kanun oylaması olacak bakalım oylama ne şekilde olacak hepimiz merakla bekliyor olacağız.

Türkiye Büyük Millet Meclisine Sunulan Kanunun Kabulü Halinde Ne Olacak?

Bu durumda maddi durumuna ve iş sahibi olma durumuna bakılmaksızın bütün öğrencilerin Kredi Yurtlar Kurumu Kredi Borçları sıfırlanacak ve silinecek. Bütün öğrencilerde büyük bir yükün altından kalkmış olacaklar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın