Kendini Bulmanın Tek Yolu

Kendini Bulmanın Tek Yolu

Düşünmek Nedir?

Düşünmek insanın diğer hayvanlardan ayıran en büyük ve ayırt edici farktır. Düşünce gücüyle insanın elinde daha doğrusu zihnin içinde bir yaratma kabiliyeti vardır. Tarihi boyunca bu yaratma kabiliyeti sayesinde insan doğayı anlamayı ve ondan faydalanarak karmaşık ve büyük sistemler, şehirle ve felsefi akımlar doğurmuştur. Bu bakımdan ünlü Fransız düşünürü Decartes’in varlığını düşünmesine başlamasını anlayabiliriz.

Düşünmek kelime anlamı itibariyle düşünmek, bir sonuca varmak amacıyla bilgileri incelemek, karşılaştırmak ve aradaki ilgilerden yararlanarak düşünce üretmek, zihinsel yetiler oluşturmak, muhakeme etmek demektir. Bu tanımın dahi üzerine eklenecek ve düşünülecek çok şey bulunmaktadır.

 Düşünmek Neye Yarar?

   İnsan düşünerek kendisini, çevresini ve yaşadığı dünyayı tahlil eder ve bir sonuca varır. Öncelikle kendisiyle başlayan bir süreç bir süre sonra maalesef sekteye uğruyor. Düşünmek insana verilmiş en güzel oyuncak ve hediye iken maddiyet, yeni bir telefon, koltuk takımı yahut bugün çocukların bakımı gibi gündelik konularda sıkışıp kalmıştır. Bu sıkışıklığın asıl sebebi büyük akımların baskısı altında kalmış ve her yerden bunları düşünmemiz için görseller almamızdır. Toplumumuzda da düşünmeye bir hayli uzak yaklaşıldığını, hatta gerçek kabul edilen bir konu hakkında en ufak bir soru sormak boşa yapılmış, dışlanması gereken bir aktivite olmakta. Fakat unutmayın ki tarihte sorulan ilk sorulardan biri ‘’Ben kimim?’’ sorusudur.

 Düşünce Tarihi-Orhan Hançerlioğlu

 Orhan Hançerlioğlu’nun yazdığı Düşünce Tarihi kitabı gökyüzünde ki boştuktan günümüzdeki benlik duygusuna kadar gelişen düşünce akımlarına oldukça sade ve güzel bir dille yer vermiştir. Bu kitapla beraber düşünme sporunun tarihini öğrenebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın