Kedilerin Doğum Yapacağı Nasıl Anlaşılır

Kedinin Doğum Yapacağı Nasıl Anlaşılır

Kedilerde Hamilelik

Kedilerde hamilelik ortalama 63-65 gün arasında değişmektedir. Hamile olduktan sonraki zamanlarda kedilerda bazı değişiklikler gözlemlenebilir. Daha çok yemeye daha az haraket etmeye başlarlar. Çok yemek yediklerinden dolayı haraketleri kısıtlanır. Hamilelik dönemlerinde haraketler önemlidir. Ani ve hızlı haraket etmeleri bir ihtimal yavrulara zarar verebilir. Sokak kedileri hamilelikleri zor olmaktadır.

Hamileliğinin 3.haftasında kedilerin memeleri büyümeye ve belirginleşmeye başlar. Ellediğiniz zaman kolaylıkla hissedilebilir hale gelirler.

kedilerde-hamilelik-ve-dogum

Kedilerde Doğum

Doğumuna 1 hafta kala kediler içgüdüsel olarak doğum yapacağı yeri belirlemek için yer aramaya başlarlar. 1 hafta içinde doğum yapacağı yeri belirlemiş olacaktır. Sokak kedilerinde bu durum değişiklik gösterebilir. Doğum yapmasına 2-3 gün kala iştahları kesilebilir. Doğumuna 1 gün kala sarı renkli bir sıvı görebilirsiniz. Zaman geçtikçe suyu gelmeye başlayacaktır. Bunu isterseniz silebilirsiniz ama kendisi zaten yalayarak temizleyecektir. Ayrıca doğum yaklaştığı zaman kediler insanlara karşı daha sokulgan daha bir sevecen olacaklardır. Sürekli sizinle vakit geçirebilirler.
Kediler doğuma saatler kala yeme içmeyi bırakacaklardır. Kuytu köşe yerlere giderek burada kalabilirler. Çok fazla rahatsız edilmemek gereklidir. Kendisi hiç bir sorun olmadan doğumu gerçekleştirebilir. Yinede gözünüz üstünde olsun.

Kedinin doğum yapması için etrafı kapalı bir karton hazırlayıp içinde minde veya iki katlı havlu koyup doğum yapması için uygun yer hazırlayabilirsiniz. Etrafı ve üstü kapalı olması daha çok güven verecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın